Predmenštruačný syndróm je stav, ktorý zhruba týždeň pred začiatkom menštruácie pravidelne spôsobuje mnohým ženám veľké telesné aj duševné problémy. Prejavujú sa bolesťami, nevoľnosťou aj neovládateľnými výkyvmi nálad.
Kým jedna pláva menštruačným cyklom hladko a bez ťažkostí, iná končí každý mesiac v nemocnici. Áno, predmenštruačný syndróm môže dohnať ženu až k lekárovi.
Čo sa to vlastne v ženskom tele deje, že sa stáva samo sebe nepriateľom? V súvislosti s predmenštruačným syndrómom sa hovorí o biologickej vojne, o boji estrogénu s progesterónom.
Tieto hormóny regulujú menštruačný cyklus a ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu. Väčšinu času spolupracujú, no raz mesačne ich pochytí bojová nálada.
Ako zmierniť príznaky PMS
Jedzte ľahké jedlá a menšie porcie. Obmedzte soľ a cukor, aby telo nezadržiavalo príliš veľa tekutín.
Obmedzte mliečne výrobky. Môžu obmedziť vstrebávanie horčíka, ktorý vplýva na koncentráciu estrogénu v organizme.
Vynechajte alkohol, kofeín, sladené nápoje a cigarety.
Čo najviac sa pohybujte, cvičte. Pohybom sa vyplavujú hormóny šťastia a telo nezadržiava nadmerne vodu.
- Doprajte si dostatok spánku, ktorý pomáha prekonať nepríjemné príznaky PMS.
- Zvýšte príjem magnézia, zinku, železa, kalcia a vitamínu B6. Vhodnými potravinami sú orechy, banány, avokádo, sardinky a hrozienka.
- Pred rodinou a blízkymi spolupracovníkmi vyjdite s pravdou von, vyhnete sa tak zbytočným konfliktom.
Iba dva týždne je pokoj
Začína sa to približne dva týždne pred začiatkom menštruácie. Keď víťazí estrogén, ženy sa zmocní úzkosť a podráždenosť.
Keď je prevaha na strane progesterónu, nastupuje smútok, skleslosť a únava. Približne päť dní pred menštruáciou je stav mysle taký vybičovaný, že nie sú nezvyčajné ani prudké zmeny nálad a prechody zo smiechu rovno do plaču a z plaču do zúrivosti.
So začiatkom menštruácie zavládne v duši znovu pokoj, myseľ sa vyjasní a dva týždne funguje normálne. A potom sa všetko začne odznova.