Za desať minút prefiltrujú zdravé obličky približne päť litrov krvi v organizme dospelého človeka.
Čo robiť, aby sme uchránili zdravie obličiek? V rámci prevencie ochorení platia dobre známe pravidlá: Nefajčiť, zdravo sa stravovať, nepiť nadmieru alkohol a čo najviac sa hýbať.
Rizikovými faktormi sú okrem nezdravého životného štýlu aj cukrovka, vysoký krvný tlak a dedičné predispozície v rodine. Spozornieť by mal každý, kto prekonal infarkt myokardu alebo angínu pectoris.
Zaťažujúce je aj prekonané srdcové zlyhanie, ischemická choroba dolných končatín, reumatologické ochorenie, časté užívanie liekov na bolesť, obličkové kamene či bielkovina a krv v moči pri predošlých vyšetreniach.
10 tipov pre zdravé obličky
1 Nefajčite
Fajčenie vedie ku kôrnateniu tepien, čo zhoršuje prekrvenie obličiek. Okrem toho zvyšuje pravdepodobnosť vzniku niektorých nádorov obličiek a močových ciest.
2 Športujte
Pravidelný pohyb rozvíja odolnosť organizmu, znižuje krvný tlak, zlepšuje stav ciev, znižuje hladinu cukru v krvi, udržuje svalovú hmotu.
3 Udržujte si zdravú hmotnosť
Nadváha prispieva ku vzniku cukrovky a srdcovocievnych ochorení. Ochorenia obličiek sa vyskytujú častejšie u ľudí s nadváhou než u ľudí s priemernou hmotnosťou.
4 Kvalitne sa stravujte
Strava by mala byť pestrá a obsahovať veľa zeleniny a ovocia. Príjem bielkovín by nemal byť nadmerný, aby sme nezaťažovali obličky. Obličkám pomáha aj obmedzenie solenia.
5 Pite dostatok tekutín
Nedostatok tekutín ohrozuje človeka nadmernou záťažou obličiek, väčším rizikom vzniku močových kameňov či močovej infekcie a nebezpečenstvom poklesu funkcie obličiek.
6 Vyhýbajte sa alkoholu
Nadmerná konzumácia alkoholu zaťažuje orgány spojené s jeho vplyvom, metabolizmom a vylučovaním. Okrem iných orgánov poškodzuje aj obličky.
7 Neužívajte nadmerne lieky, najmä proti bolesti
Vylučovanie liekov z tela prechádza cez obličky, ktoré môžu byť poškodené pri dlhodobom alebo nadmernom užívaní liekov. Platí to aj o voľnopredajných liekoch, najmä liekoch na bolesť a zápaly.
8 Predchádzajte infekčným ochoreniam
Každá infekcia oslabuje telo, ktoré vynakladá všetku dostupnú energiu na boj s chorobou. K vírusovému ochoreniu sa pri záťaži môže pridať aj bakteriálna infekcia a rozšíriť sa do ďalších častí organizmu vrátane obličiek.
9 Sledujte si ukazovatele
Pravidelné kontroly krvného tlaku, krvného cukru, krvných tukov a moču môžu pri preventívnych prehliadkach odhaliť začínajúce ochorenie. To sa týka aj ochorení obličiek.
10 Vyhnite sa kontaktu s jedmi
Anilínové farbivá a ďalšie jedy sa v organizme premieňajú na látky spôsobujúce rakovinové bujnenie predovšetkým v oblasti močových ciest.
Ako ich liečiť
Medzi obličkové ochorenia, s ktorými ľudia bojujú, patria aj karcinómy či metastázy. Pri ich liečbe zaznamenávame značný rozvoj mini invazívnych metód.
V porovnaní s klasickou operáciou poskytujú pacientovi významné benefity, ako je nižšie riziko komplikácií, rýchlejšie zotavenie alebo realizácia výkonu v lokálnej anestéze.
Výsledky sú pritom porovnateľné s chirurgickou liečbou, najmä pri ložiskách do troch centimetrov.
Čo keď už zlyhali
Existujú štyri základné metódy náhrady obličiek.