Aj cesta za oddychom či za relaxom sa môže zle skončiť. Najčastejšími zdravotnými problémami sú v lete hnačka a úpal.
K dovolenkovej pohode neprispievajú ani alergie či spálená pokožka.
Úpal, úžeh
Úpal spôsobuje nadmerné pôsobenie tepla na organizmus. Postupne zlyháva termoregulácia (pot sa nemôže odparovať) a stúpa telesná teplota.
Najčastejšie si úpal spájame s pobytom na slnku, ale vzniká aj pre nedostatok tekutín, pri fyzickej námahe či v uzavretej nevetranej miestnosti alebo v aute. Úžeh – takzvaný slnečný úpal, vzniká pri intenzívnom pobyte na priamom slnku.
Prejavy: Suchá a červená pokožka, únava, slabosť, závraty, bolesť hlavy aj nutkanie na vracanie, vysoká teplota, môže sa objaviť dezorientácia.
Prvá pomoc: Telo je nutné ochladiť prikladaním studených obkladov na krk či na slabiny, alebo studenou sprchou. V miestnosti zabezpečte prívod vzduchu. Ak je postihnutý vonku, premiestnite ho do tieňa. Začervenanú pokožku ošetrite prípravkom s obsahom pantenolu.
Spálená pokožka
Prvé príznaky spálenej pokožky prichádzajú už po 4 hodinách od pobytu na slnku. Najskôr koža začervená, neskôr sa pridáva svrbenie, vznikajú pľuzgieriky aj opuch.
Bežná je aj citlivosť a neznášanlivosť kože na akékoľvek oblečenie.
Prvá pomoc: Pomáhajú regeneračné krémy, ale aj uhorkové obklady či kyslá smotana. Treba ich natrieť alebo priložiť na postihnuté miesto. Vhodné sú aj oleje, najlepší je levanduľový alebo mandľový. Proces hojenia spálenej kože trvá približne sedem dní.