Podľa odborníkov je slnenie hazardom so zdravím. Slnečné žiarenie degeneruje cievy, podkožie a má za následok vznik rakoviny. Aké riziká ešte podstupujeme pobytom na slnku? A ako sa chrániť, keď sa opaľovania nechceme vzdať?
Hoci existujú aj iné rizikové faktory, rakovinu kože zvyčajne spôsobuje UV žiarenie zo slnka. Nadmerné vystavovanie sa tomuto žiareniu je najčastejšou príčinou všetkých foriem rakoviny kože.
Onkodermatologička MUDr. Zuzana Murárová z Národného onkologického ústavu v Bratislave uvádza, že rakovina kože má stúpajúcu tendenciu. „Podľa štatistík sa výskyt rakoviny kože, predovšetkým melanómu, za posledných 30 rokov zvýšil až štvornásobne.

Dôvodom je starnutie populácie, zmena v štýle obliekania, cesty k moru a nadmerné slnenie,“ upozorňuje MUDr. Murárová.
Melanóm je najzávažnejší typ rakoviny kože. Dokáže skryto metastázovať do všetkých životne dôležitých orgánov, ako sú napríklad pľúca, črevá alebo mozog.
Poškodenie kože je trvalé
Príliš veľa času stráveného na slnku spôsobuje, že lúče začnú poškodzovať DNA a tkanivá v koži. V lepšom prípade dochádza len k rýchlejšiemu starnutiu kože a vráskam. V najhoršom prípade môže dôjsť k trvalému poškodeniu a oslabeniu kože, v poslednom štádiu k rakovine kože.
Aj napriek tomu, že sa cítime na slnku príjemne a zlepšuje nám náladu, škody spôsobené pokožke a zdraviu prevyšujú prínosy slnenia. Poškodenie spôsobené slnkom na pokožke je trvalé. Spálenie slnkom odznie, ale základné zmeny na koži zostávajú.

Kto je v ohrození
Najohrozenejší sú podľa MUDr. Murárovej ľudia s bledým typom pokožky, s veľkým počtom znamienok, s genetickým sklonom k vzniku kožnej rakoviny, ľudia s oslabeným imunitným systémom aj tí, ktorí už niekedy kožnú rakovinu prekonali.
Pri kožnej rakovine, obzvlášť pri malígnom melanóme, sú podľa lekárky včasná diagnostika a liečba veľmi dôležité.