Starostlivosť o malé deti prináša veľa radosti, no aj únavu, nedostatok spánku, ubíjajúci stereotyp a takmer žiadny voľný čas. Frustrovaní a vyčerpaní rodičia často konajú skratovo. No práve vtedy môžu dieťaťu ublížiť.

Lenka mala za sebou zlú noc a zlý deň. Jej deväťmesačná dcérka sa trápila s prvými zúbkami a v noci toho nikto veľa nenaspal. Lenka už od únavy ledva stála na nohách. Lenže malá bola mrzutá aj cez deň.
„Buď už konečne ticho!“ vybuchla naraz Lenka, schytila dcérku a silno ňou zatriasla. Obe mali šťastie. Trasenie dievčatku neublížilo. No mohlo to dopadnúť aj inak.
Trasenie mu ublíži
„Keď nahnevaný rodič alebo opatrovateľ trasie dieťaťom, aby ho potrestal alebo upokojil, môže vzniknúť syndróm traseného dieťaťa,“ vysvetlila detská neurologička MUDr. Soňa Ostrihoňová.
„Syndróm traseného dieťaťa je ťažká forma poranenia hlavy dieťaťa, ktoré bolo spôsobené silným trasením. Deti majú slabé krčné svaly a k telu neproporčne veľkú a ťažkú hlavičku. Silné trasenie spôsobuje pohyb mozgu v lebke, a tým jeho poranenie.“

Diagnostika nie je ľahká
Podľa doktorky Ostrihoňovej sú pre deti vystavené silnému traseniu charakteristické tieto poranenia: krvácanie do mozgu, sietnice, poškodenie miechy, krku, zlomeniny rebier a kostí. Tieto poranenia sa nemusia hneď rozpoznať.