September je pre mnoho detí a tínedžerov takým náporom na psychiku, že s nástupom školských povinností prichádzajú alebo sa zvýrazňujú aj rôzne duševné problémy. Medzi najzávažnejšie patria poruchy príjmu potravy. Ako rodič zistí, že má dieťa tento problém? A ako mu môže pomôcť?
Začiatok školského roka je čas, ktorý je pre každé dieťa do istej miery stresujúci. Preč je ležérny prázdninový režim, dovolené ponocovanie aj vyspávanie do obeda, preč je uvoľnenie a dni bez starostí. Nástup povinností a pracovného denného režimu idú často ruka v ruke s psychickými problémami.

Niektoré sú ľahšie a dajú sa prekonať s podporou rodiny a školy, iné si vyžadujú odbornú psychologickú alebo psychiatrickú starostlivosť. Do druhej skupiny duševných problémov patria poruchy príjmu potravy. Počet ľudí s týmito poruchami stúpol za rok o vyše 30 percent, medzi pacientmi je čoraz viac detí.
Netýka sa to len dievčat
Počty diagnostikovaných porúch príjmu potravy rastú z roka na rok, preto sa už dá hovoriť o epidémii. Žiaľ, týka sa to aj detí a tínedžerov. Hoci počet dievčat prevažuje, problém sa týka aj chlapcov. O tom, že ide o problém, ktorému musí spoločnosť, ale aj rodičia a lekári venovať zvýšenú pozornosť, pretože detí aj dospelých s poruchami príjmu potravy pribúda, svedčí aj rastúci počet telefonátov na linku pomoci špecializovanú na tieto poruchy.
Tento článok nájdete aj v septembrovom čísle magazínu zdravia, ktoré je v predaji do 30.9.

Linku prevádzkuje mimovládna organizácia a celoslovenský projekt Chuť žiť. Minulý rok mali toľko telefonátov a žiadostí o poradenstvo formou e-mailu, že z kapacitných dôvodov bolo možné odpovedať iba každému druhému. Najmladšia volajúca mala len 13 rokov.
Rodičia, čo si treba všímať?
S poruchou príjmu potravy si dieťa neporadí samo. Potrebuje pomoc rodičov, ale aj pomoc odborníkov. Čím skôr ju dostane, tým kratšia je dĺžka liečby.
Poruchu príjmu potravy alebo podozrenie na ňu zvyčajne odhalia rodičia alebo pediater. „U dieťaťa sa počas preventívnych prehliadok sleduje ako dôležitý marker aj hmotnosť,“ potvrdzuje pediatrička MUDr. Lucia Želeňáková z detskej polikliniky Dr. Martinko.
Keďže deti vo vyššom veku absolvujú prehliadky len raz za dva roky, pozorní by mali byť aj rodičia. „Zmenu hmotnosti si môžu aj nemusia všimnúť. Čo si však môžu všimnúť, to je rôzna manipulácia s jedlom. Obmedzovanie veľkosti porcií, zriedkavejšie jedenie, úzky okruh jedál, ktoré dieťa je a jasné argumenty, prečo iné druhy odmieta. Rodičia si tiež môžu všimnúť, že dievča stratí menštruáciu, zmení sa mu kvalita vlasov, správanie môže byť neurotickejšie.“
Pozor aj pri ďalších zmenách
Valentína Sedileková z organizácie Chuť žiť k tomu dodáva: „Je vhodné si všímať aj ďalšie zmeny. Napríklad