Návaly tepla, potenie, bolesti hlavy, nervozita, nepravidelná menštruácia. Začína sa klimaktérium, ľudovo povedané prechod. Niektorá ho zvládne lepšie, iná horšie. Ako si toto obdobie čo najviac uľahčiť? Obdobie, keď sa končí plodnosť ženy, často sprevádzajú rôzne nepríjemnosti. Príznakov sú desiatky, od návalov tepla či bolestí hlavy až po vlčí hlad, nespavosť, náladovosť, závraty či depresie.

„Klimaktérium je prirodzeným životným obdobím ženy, keď v jej organizme nastávajú zmeny, ktoré súvisia s pohlavnou aj s hormonálnou sústavou,“ vysvetľuje gynekológ Peter Harbulák.
Zmena prichádza postupne
Gynekológ ďalej vysvetľuje, že klimaktérium neprichádza naraz, ale postupne. Predstavuje obdobie niekoľkých rokov, počas ktorých dochádza u žien k vyhasínaniu funkcie vaječníkov a poklesu estrogénov v tele.
Pojem menopauza zasa označuje posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi, po ktorom už dochádza k ukončeniu fungovania typického menštruačného cyklu. Menopauza je teda len jeden časový úsek v rámci celého obdobia klimaktéria.

Často sa oba pojmy spájajú do jedného významu. Z pohľadu väčšiny žien sú v súvislosti s klimaktériom oveľa dôležitejšie než názvoslovie skôr prejavy a problémy, ktoré toto celé obdobie sprevádzajú. Počas neho sa mení hladina jednotlivých hormónov, výsledkom sú príznaky nazývané aj klimakterický syndróm.
Ktoré príznaky sa môžu objaviť
Menopauza môže spôsobiť viaceré symptómy. Niektoré sa vyskytujú len občas (depresie, búšenie srdca), iné sú zas veľmi časté, napríklad návaly či nadmerné potenie. Tie zvyknú mať takmer všetky ženy v tomto procese. Môžu mať ľahší priebeh, ale stávajú sa často aj každodenným a ťažko zvládnuteľným peklom.
Všetky príznaky hovoria o tom, ako telo reaguje na skutočnosť, že vaječníky produkujú čoraz menej estrogénu – ženského pohlavného hormónu. Jeho stabilná hladina je nenahraditeľná na správne fungovanie ženského organizmu.
Medzi ďalšie fyzické prejavy nastupujúcej menopauzy patrí i to, že koža sa stenčuje, sliznice vysychajú a znepríjemňujú bezproblémový sex. Objavuje sa aj inkontinencia. Najnebezpečnejším prejavom je kôrnatenie tepien a vznik osteoporózy.
Menopauza pred tridsiatkou? Áno, je to možné
O menštruáciu neprichádzajú len ženy okolo štyridsiatky či päťdesiatky, v prechode sa ocitnú dokonca aj ženy vo veku okolo dvadsať rokov.
Kedy pomôže psychológ?
Pomoc psychológa MUDr. Tomášů odporúča ženám, ktoré majú vážne psychické ťažkosti až depresie. „Vo svojej praxi som sa stretol s takými prípadmi len ojedinele, a to hlavne u mladších žien po chirurgickom odstránení obidvoch vaječníkov, keď dochádza k okamžitému a prudkému poklesu hladiny hormónov a symptómy prechodu sú podstatne výraznejšie,“ dodáva.
„Za predčasné vyradenie vaječníkov z funkčnosti môže v mnohých prípadoch nevhodný životný štýl a výrazný pokles telesnej hmotnosti, čo ovplyvňuje tvorbu mnohých dôležitých hormónov,“ vysvetľuje gynekológ Peter Harbulák.
Kondíciu vaječníkov však podľa neho ovplyvňujú aj rôzne ochorenia, gynekologické ťažkosti či dedičné predispozície.
Zmerajte si hormón plodnosti
Chcete vedieť, v akom stave sú vaše vaječníky? Dajte si zmerať hodnoty Anti-Müllerovho hormónu v krvi. Nachádza sa v tele ženy až do menopauzy a ovplyvňuje jej plodnosť. Po ukončení menštruačného cyklu