Hoci sú spóry plesní mikroskopické, dokážu spôsobiť veľké zdravotné problémy. Rajom plesní je vlhké prostredie, preto sa s nimi najčastejšie stretávame v starých domoch alebo v kúpeľniach, kuchyniach a rohoch miestností. V záujme zachovania zdravia sa ich treba zbaviť.
Plesne sú veľkým rizikom pre deti, starších ľudí, astmatikov aj pre ľudí trpiacich chronickou alebo dlhodobou chorobou. Spóry vdychujeme bez toho, aby sme o tom vedeli, čo vnútri organizmu spôsobuje rôzne problémy.

Plesne vyskytujúce sa v interiéri môžu zapríčiňovať respiračné ťažkosti (upchatý nos, sťažené dýchanie, zápal prínosových dutín), podráždenie slizníc, podráždenie očí (štípanie, pálenie, slzenie, začervenanie), podráždenie kože (vyrážky, ekzémy), ale negatívne vplývajú aj na vnútorné orgány, napríklad pečeň a celkovo na imunitný systém. Preto môže mať výskyt plesní v „chorej“ budove aj podobu chronickej únavy, porúch spánku, častej bolesti hlavy či problémov s pamäťou a sústredením.
Čo vlastne sú plesne v bytoch?
- Sú to vláknité huby, ktoré produkujú výtrusy – tie sú ľahké a voľným okom neviditeľné.
- Poletujú ovzduším, vdychujeme ich, a keď padnú na nejaký povrch (môže ním byť aj zrnko prachu), dokážu ďalej žiť a rozmnožovať sa. Potrebujú na to najmä vyššiu vlhkosť.
- Doteraz bolo identifikovaných viac ako 100-tisíc druhov plesní, ktoré sa líšia farbou, tvarom aj textúrou.
- Dajú sa odhaliť hmatom (sú buď zamatové, práškové, alebo slizké), ale tiež zrakom (čierne, sivé alebo zelené fľaky, niekedy sú však v interiéri aj plesne fialové, ružové biele či hnedé) alebo čuchom (cítiť typickú zatuchlinu).
Dôležité je aj zdravie budovy
Každý druhý Slovák trpí na nejakú formu precitlivenosti a alergie. Plesne môžu zdravotné problémy ešte zhoršiť.