Ak dieťa ovláda gramatické pravidlá, no pri písaní textov ich nedokáže správne aplikovať, možno trpí poruchou učenia – dysortografiou. Ako zistíte, či ide o tento problém a čo s tým?

Bez problémov vám vymenuje vybrané slová, odrapoce gramatické poučky. No napriek tomu, že gramatiku teoreticky ovláda, nedokáže ju použiť v praxi, presnejšie pri písaní textov. V dôsledku toho sú jeho diktáty aj všetky ostatné písané texty stále plné chýb. Skôr než zvýšite hlas, zhlboka sa nadýchnite. Nemusí ísť totiž o nepozornosť alebo lajdáctvo. Dokonca môžete byť „na vine“ aj vy. Dysortografia je totiž zvyčajne dedičná.
Porucha má dve formy
Pri tejto poruche učenia zlyháva pozornosť a pamäť. Dieťa nie je schopné zachovať si v krátkodobej pamäti časti slova v správnom poradí tak dlho, kým slovo zapíše. Dysortografia nezahŕňa celú gramatiku, chyby sú špecifické a podľa nich túto poruchu učenia pomerne jednoducho určíte. Závažnejšia forma tejto poruchy je, keď si dieťa nedokáže osvojiť ani aplikovať na písaný text gramatické a syntaktické pravidlá.
Prečo má problém
Jednou z logických otázok, ktoré si kladú rodičia detí s dysortografiou, je prečo a ako táto porucha vznikla. Neurológovia potvrdzujú, že ťažkosti s pravopisom majú genetický pôvod, dokonca sa objavujú u viacerých členov rodiny. Ďalej ich ovplyvňuje nedostatočne rozvinuté sluchové vnímanie, nedostatočný rozvoj grafomotoriky, nedostatočný rozvoj reči, problémy s chápaním obsahu písaného textu, ale aj poruchy sústredenia, oslabenie pamäti a poruchy procesu automatizácie. Svoju úlohu tu zohráva aj chýbajúca sebakontrola, unáhlenosť a nesústredenosť.

Typické chyby v texte
- chýbajúca diakritika (bodky, čiarky, dĺžne) alebo jej umiestnenie na nesprávnom mieste
- nerozlišovanie krátkych a dlhých samohlások
- nerozlišovanie slabík dy – di, ty – ti, ny – ni
- nerozlišovanie sykaviek
- vynechávanie, prehadzovanie alebo pridávanie písmen či slabík zámena písmen
- nezvládnutie hraníc slov v písme