Vstup do dospelosti je veľkou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov, ktorí počas tohto obdobia musia čeliť novým výzvam. Jednou z nich je syndróm prázdneho hniezda. Zvládnuť ho nie je jednoduché, zídu sa aj rady odborníka.

Čo je syndróm prázdneho hniezda
Označuje sa tak životná fáza, keď deti opustia rodičovský dom, aby začali vlastný samostatný život. V tejto etape deti „vyletia z hniezda“, kam sa budú vracať už len na návštevu, a rodičia pociťujú pocit prázdnoty, stratu zmyslu života aj smútok. Detská izba je po dlhých rokoch zrazu opustená, v byte zavládlo ticho. V tomto období mnohí rodičia zažívajú ťažké chvíle. Nemajú jasný cieľ, kladú si otázku, o koho sa budú starať, čo budú robiť. Zrazu im chýba aj ten večný neporiadok v kuchyni, príliš hlasná hudba a doťahovanie sa o to, kto skočí do obchodu.
Čo na duši, to na tele
Okrem typického smútku či pocitu prázdnoty sa syndróm prázdneho hniezda môže prejaviť aj fyzickými príznakmi. Rodičia často pociťujú dočasnú nespavosť, stratu chuti do jedla a únavu. „Príznaky pretrvávajú zväčša do momentu, kým si nenájdu nový zmysel života, záľubu, aktivity či spoločnosť, ktorá ich napĺňa,“ vysvetľuje terapeutka Andrea Rusnáková Lesáková z online terapeutickej platformy Hedepy.
V minulosti sa syndrómu prázdneho hniezda nepripisoval veľký význam, dnes rodičia podľa terapeutky vyhľadávajú terapie, pretože si nedokážu poradiť so smútkom, skľúčenosťou a pocitom prázdnoty. „O svojom smútku, beznádeji, prázdnote rodičia deťom nehovoria a niekedy ani nevedia sami pomenovať, že to, čo práve prežívajú, je syndróm prázdneho hniezda.“
Vzťahy prechádzajú skúškou
Odchod detí z domu môže výrazne ovplyvniť rodinné vzťahy. Nie každý rodič je v tomto období dieťaťu chápajúcou oporou, preto môže v rodine (najmä smerom k dieťaťu) zavládnuť nepochopenie, alebo dokonca vzniknúť konflikt. To sa často deje aj v partnerskom vzťahu rodičov, ktorí sú po mnohých rokoch vystavení situácii, že majú zrazu čas pre seba, a zároveň musia vyhodnotiť, či majú aj po rokoch spolužitia ešte stále spoločné ciele a záujmy. Mnoho párov príde na to, že jediným tmelom ich vzťahu boli deti, a rodičovský vzťah stojí pred vážnou skúškou. „Dôležitý je otvorený dialóg a rešpektovanie hraníc všetkých členov rodiny,“ upozorňuje terapeutka.