Bolesť zubov patrí medzi najnepríjemnejšie bolesti. Nedovolí nám myslieť na nič iné, len na návštevu zubára. Najčastejšou príčinou bolesti je zubný kaz, no sú aj iné, prekvapujúce dôvody. Bolesť zubov sa zintenzívňuje v noci a nedovoľuje nám plnohodnotne oddychovať. Najčastejšou príčinou bolesti zuba je zubný kaz. Kaz sa môže vytvoriť aj krátko po prerezaní prvého mliečneho zuba.

„Zubný kaz patrí medzi najrozšírenejšie zubné ochorenie vyskytujúce sa v ústnej dutine. Spolu s rozvíjajúcim sa kazom môže dôjsť až k zápalu zubnej drene, tzv. pulpitíde, ktorú tiež sprevádza výrazná, niekedy aj pulzujúca bolesť,“ hovorí MDDr. Ľuboš Ždinák, stomatológ z kliniky Dr. Martin. V menšom percente prichádzajú do ambulancie pacienti so zápalom ďasien – gingivitídou. „Tento zápal je sprevádzaný bolesťou, opuchom a krvácavosťou v okolí zuba,“ dodáva lekár.
Zubár je niekedy aj detektív
Kým odvápnenie (demineralizácia) zubov a plytké zubné kazy zväčša nebolia, pri väčších kazoch často nedokážeme presne určiť, ktorý zub v skutočnosti bolí.
„V istých momentoch šírenia zápalu pacient nevie presne lokalizovať postihnutý zub, preto sa lekár sériou vyšetrení pokúša nájsť miesto, ktoré spôsobuje ťažkosti. Robíme skúšku vitality, aby sme zistili, či daný zub časom neodumrel. Nasleduje ľahké poklepanie na zub, ktorým sa zaručene odhalí zdroj utrpenia. Samozrejmou súčasťou vyšetrenia je aj röntgen, kde sledujeme možné prejasnenia, najčastejšie v okolí koreňov zubov,“ vysvetľuje Ľuboš Ždinák, ako stomatológovia odhaľujú pôvodcu bolesti.
Keď umývanie zubom škodí
Bolesť a krvácanie môže spôsobiť aj nevhodné umývanie zubov. Príčinou býva najmä tvrdá zubná kefka s malým počtom štetiniek. „Nesprávnym umývaním zubnou kefkou môže dôjsť k poškodeniu zubov a mäkkých tkanív, dochádza k citlivosti zubných krčkov a recesom (ustúpeniu ďasien). Väčšinou za to môže prisilný tlak na zuby a ďasná pri čistení,“ potvrdil stomatológ.