Záchranári, ale aj rehabilitační pracovníci môžu rozprávať plno príbehov o úrazoch, ku ktorým došlo v zime. Sneh však nie je vždy hlavným menovateľom. Opatrný treba byť aj vo wellness alebo v akvaparku. Zimné radovánky v sebe vždy nesú aj potenciálne riziko. Znížiť ho môžeme správnym vybavením, ochrannými pomôckami a tým, že nebudeme preceňovať svoje fyzické a psychické sily. Samozrejme, sú aj aktivity, ktoré milovníci zimných športov vyhľadávajú práve pre adrenalín a vzrušenie, teda vyššie riziko.

Rýchlo, vysoko, nebezpečne
Niektorí odvážlivci sa napríklad neuspokoja s upravenými zjazdovkami a vydávajú sa na lyžiach alebo snouborde na freeride mimo vyznačených lyžiarskych tratí. Netvrdíme, že tento druh športovej aktivity by mal byť navždy vymazaný zo zoznamu športov, ale pripomíname, že na to treba vždy dobrý výstroj, dobrú kondíciu a primeranú výbavu.
„Trvalé následky môžu zanechať akékoľvek aktivity, ak sa robia bez rozumu a ochranných pomôcok. Všetko, čo človek robí v rýchlosti viac ako 20 kilometrov za hodinu a vo väčšej výške, ako je výška tela, môže byť nebezpečné,“ upozorňuje MUDr. Viliam Dobiáš, prezident Slovenského Červeného kríža a konzultant Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

V akom poradí treba skontrolovať telo zraneného po úraze?
Hlava – treba skontrolovať, či nie je zapadnutý jazyk a či v ústach nie sú vývratky.
Prehmatať treba aj vlasovú časť a záhlavie.
Hrudník a brucho – stačí vizuálna kontrola, či sú v tejto oblasti nejaké zranenia.
Chrbtica – kontrolujeme výzvou, aby zranený pohýbal prstami rúk a chodidlami. Ak nimi hýbať nedokáže, nemeníme jeho polohu.
Končatiny – urobíme kontrolu rán a deformít.
Strata stability
Až 80 percent úrazov vzniká priamo na svahu a je spojených so stratou stability a s pádom. Časté sú i zrážky s iným lyžiarom alebo snoubordistom a bez rizika nie je ani používanie vlekov. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby bývajú úrazy spôsobené pádmi po pošmyknutí, vplyvom počasia (búrky, zosuvy lavín), zoznamy úrazov však plnia aj srdcové kolapsy a komplikácie pri pohybe mimo vyznačených turistických trás.
„Medzi najčastejšie úrazy pri zimných športoch patria zlomeniny kostí, zranený chrbát alebo vyvrtnuté kĺby. Pravidelne sa vyskytujú aj poranenia hlavy,“ spresnila inštruktorka prvej pomoci Andrea Stískalová.