Únava je prirodzenou súčasťou života. Dokonca ju potrebujeme, aby telo dostalo signál, že treba zvoľniť, oddýchnuť si, regenerovať. Keď však únava prekročí istú hranicu, stáva sa doslova životu nebezpečnou.

Nikto nemá rád únavu, pretože nás limituje, stavia bariéry tam, kde by sme ešte chceli fungovať. Pravda však je, že by sme pocitu, ktorý nazývame únava a ktorý v organizme súvisí s množstvom rôznych chemických, biochemických aj fyziologických procesov, mali byť vďační. Únava nám totiž pomáha prežiť.
Ten, kto sa večer necíti unavený, má buď mimoriadne dobrú kondíciu, alebo nepodal najvyšší psychický alebo fyzický výkon. Cítiť sa večer unavene je v poriadku, človek si oddýchne, vyspí sa a ráno je zase plný síl. Ak nie, je to problém. Únava je prirodzený stav, ale v istom momente sa stáva hrozbou. Kedy to je a čo s tým?
Zabúdate a bolia vás kĺby?
Pokiaľ sa únavy nezbavíme ani po tom, ako sme si dopriali oddych, môže ísť o chronický únavový syndróm. Vzniká v dôsledku dlhodobého fyzického alebo mentálneho preťaženia, chronického stresu, choroby, ale dokonca aj dehydratácie.
Tento článok môžete nájsť aj v decembrovom čísle Magazín zdravia

Kým bežná únava sa prejavuje bolesťami svalov, bolesťami hlavy, otupenosťou, zníženou schopnosťou sústrediť sa, ospalosťou a zlou náladou, chronický únavový syndróm je sprevádzaný nekvalitným spánkom, poruchami videnia a trávenia, výraznou zmenou hmotnosti, buď smerom nahor, alebo nadol, vnútorným nepokojom, zjavným zabúdaním a taktiež bolesťami hlavy, svalov a kĺbov.
Z obyčajnej únavy sa dokážeme zregenerovať v priebehu niekoľkých dní. Ak však príznaky ako poruchy spánku, pocit vyčerpania, rozostrené videnie a problémy s koncentráciou trvajú dlhodobo (pol roka a viac), určite je namieste vyhľadať odborníka.