Až jedna z piatich žien môže zažívať počas menštruácie nadmerne silné krvácanie. Ide o problém, ktorý vplýva nielen na zdravie žien, ale má celkový vplyv aj na kvalitu ich života. Opýtali sme sa lekára, ako postupovať, aby menštruácia nebola trápením.
Fyziologické menštruačné krvácanie zvyčajne u ženy trvá tri až osem dní, krvná strata sa pohybuje v rozmedzí 30 až 80 mililitrov. Zvyčajne žena nepoužije viac ako dva balíky menštruačných vložiek, alebo inak povedané nie viac ako osem za deň. „Z týchto faktov si môže každá žena pomerne jednoducho určiť či má, alebo nemá nadmerne silnú menštruáciu,“ hovorí profesor Peter Urdzík, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach. No keď krvácanie u ženy trvá dlhšie, môže ísť o vážnejší problém. Dobrou správou však je, že na Slovensku vedia lekári tento stav liečiť pokrokovou a šetrnejšou metódou, pri ktorej samotný zákrok trvá len pár minút a pacientka nemusí podstúpiť rizikové odstránenie maternice.
Prečo nám to telo robí
Nadmerne silné menštruačné krvácanie, známe aj ako menorágia, sa vyskytuje približne u 27 percent žien v Európe. Aj keď mnoho žien máva počas menštruácie silnejší tok krvi a kŕče, menorágia nie je bežným javom a v prípade, že sa vyskytne, ženy by mali vyhľadať lekára. Bolestivé kŕče, ktoré menorágiu sprevádzajú, pacientkam zabraňujú vykonávať aj celkom bežné činnosti. Príčiny môžu byť rôzne – hormonálna nerovnováha, dysfunkcia vaječníkov, myómy, polypy či chronické zápaly, môže ísť však aj o prvý príznak zhubného ochorenia.

Silné krvácanie je náporom aj na psychiku
Stres: Žena je stále v strese, aby zvládla situáciu s hygienou v rôznych prostrediach a situáciách.
Frustrácia: V období nadmerného krvácania sa musí žena často zrieknuť niektorých aktivít (sex, dovolenka, návšteva divadla) a nežije plnohodnotný život.
Strádanie: Bolesti hlavy, depresie, vyčerpanosť.(Zdroj: antikoncepce.cz)
„Menorágia je častým problémom žien v období pred nástupom menopauzy a výrazne ovplyvňuje kvalitu ich života. Vedie k anémii, únave a emocionálnemu stresu, môže ísť navyše o symptóm zhubného ochorenia maternice, preto by ženy návštevu svojho gynekológa v týchto prípadoch nemali odkladať,“ dodáva Peter Urdzík.