Šimon Klimčík je dlhoročný športovec a kondičný tréner, ktorý pripravuje špičkových profesionálnych športovcov, ale aj rekreačných športovcov a deti. Vo svojej knihe radí, ako si vybrať vhodnú fyzickú aktivitu a na ktoré chyby dávať pri športovaní pozor. Z jeho knihy Nerev! vám prinášame vybrané úryvky, možno vás inšpirujú.

Prečo nezvyknem posielať tréningové plány
Keď mi niekto zavolá a povie, aby som mu poslal tréningový plán, má smolu. Je dôležité si každého človeka zdiagnostikovať. Jedného bolí členok, druhého koleno, ďalšieho kríže či rameno.

Je to rovnaké, akoby vám doktor predpísal liek bez toho, aby vás vyšetril, pozrel do hrdla, zobral krv, urobil výter. To isté by malo platiť aj u trénera. Správny tréningový program môže nastaviť až po úvodnej diagnostike a prejdení si všetkých pohybových vzorcov.
Keď človek cvičí sám, môže si výberom správnych cvičení v konkrétnom čase pomôcť, ale rovnako si môže výberom nesprávnych cvičení v konkrétnom čase uškodiť.
Väčšina ľudí chodí ku mne cvičiť, lebo sú leniví a potrebujú nad sebou bič. Sú radi, že sa im venujem, opravujem ich alebo vymyslím nový cvik. Veľakrát povedia, že keby neboli so mnou dohodnutí, šli by radšej s kamarátmi na kávu. Ľuďom chýba sebadisciplína, preto máme robotu.

Citát: Pohyb je liek, keď je dávkovaný správnou intenzitou, objemom, zaťažením, výberom vhodného športu a správnym vykonaním cviku.
Jeden klient mi hovorí, že ho to tu nebaví, ale odkedy cvičí, nebolia ho kríže. Potom sú ľudia, ktorí sa tu cítia dobre, okrem cvičenia sa porozprávajú a je to pre nich spoločenská udalosť. Motivácie sú rôzne.
Kedy ma bežní ľudia zvyčajne vyhľadávajú
Sú tri hlavné dôvody, pre ktoré k nám chodia cvičiť bežní ľudia – zdravotné dôvody, chudnutie alebo zlepšenie kondície.