Slovensko má nelichotivé štatistiky, pokiaľ ide o kardiovaskulárne ochorenia. Ľudia im často nevenujú dostatočnú pozornosť, dokonca ich podceňujú. Tieto ochorenia pritom čoraz viac postihujú aj mladých ľudí.

Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku podľa OECD dlhodobo najvýznamnejšou príčinou smrti. Ročne u nás zomrie na srdcovo-cievne ochorenia približne 25-tisíc ľudí.
Primár V. internej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a vedúci Koronárnej časti JIS na tomto pracovisku MUDr. Ján Števlík radí, aké sú ideálne hodnoty tlaku a cholesterolu, čo skutočne pomáha pri prevencii, či ktoré mylné predstavy o týchto ochoreniach sú medzi Slovákmi najčastejšie.
Prečo sme na tom tak zle
Dôvodom vysokého výskytu srdcovo-cievnych ochorení na Slovensku je podceňovanie preventívnych prehliadok u všeobecného lekára a predovšetkým nezdravý životný štýl, teda málo pohybu a nezdravá strava. Tieto faktory vedú aj k nadváhe až k obezite.
„Na Slovensku má normálnu zdravú hmotnosť iba o niečo viac ako tretina dospelej populácie, to je skutočne alarmujúce. Rovnako počet detí s nadváhou rastie, od 70. rokov sa zvýšil až trojnásobne,“ hovorí Ján Števlík.
Ako ďalej upozorňuje, na Slovensku je stále pomerne vysoký počet fajčiarov a ľudí, ktorí pravidelne a vo vysokých dávkach konzumujú alkohol, čo rovnako zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych ochorení.
Poznáte „svoje čísla“?
Pri srdcovo-cievnych ochoreniach je základom prevencia. Vysoký krvný tlak či cholesterol nebolia a môžu ich mať aj ľudia, ktorí na prvý pohľad vyzerajú fit a zdravo. Aj preto sa zvyknú označovať ako tichí zabijaci.
Nemusíte o nich vedieť až do momentu, keď je už neskoro. „Preto je dobré, aby si ľudia svoje čísla tlaku a cholesterolu sledovali, dokonca aj mladí ľudia. Vysoký cholesterol nemusí byť spôsobený iba nezdravou stravou, niektorí ľudia naň, bohužiaľ, majú genetickú predispozíciu,“ upozorňuje kardiológ.