Najnovšie dáta Svetovej zdravotníckej organizácie informujú o tom, že každý šiesty človek na svete má skúsenosť s neplodnosťou. Výnimkou nie je ani Slovensko. Mnohé páry, ktoré sa rozhodnú pre splodenie potomka, zistia, že to nie je také jednoduché.

Až 70 percent Slovákov pozná vo svojom okolí pár, ktorý má problém s otehotnením a dieťa bez pomoci medicíny nedokáže počať 15 až 20 percent párov. Príčiny sú rôzne, jednou z nich je aj fakt, že založenie rodiny odkladáme na neskôr.
„Rozhodnutie pre rodičovstvo predpokladá stabilný a perspektívny vzťah s vhodným partnerom či partnerkou, základné istoty, pokiaľ ide o zamestnanie, bývanie a samozrejme aj osobné presvedčenie o vlastnej zrelosti, zodpovednosti, pripravenosti. V súčasnosti je aj na Slovensku priemerný vek prvorodičiek 30 a viac rokov. Ešte pred niekoľkými desaťročiami však väčšina žien mala v tomto veku svoju fertilitu ukončenú. Inými slovami: typickej dvojdetnej rodine sa obe deti narodili pred matkinou tridsiatkou,“ hovorí sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.
Neplodnosť je reálny problém
České aj slovenské štatistiky sa zhodujú v tom, že od roku 1993 sa priemerný vek žien pri pôrode zvýšil z 25 na 30 a viac rokov. „Podľa ukazovateľov demografického vývoja sa kontinuálne predlžuje ľudský vek, slovenská populácia nezvratne starne. Okrem toho aj v dôsledku dlhodobého klesania pôrodnosti sa tak zároveň znižuje podiel detskej populácie,“ dopĺňa sociologička.
Trendy v oblasti založenia rodiny či vstupu do manželstva sa zásadne zmenili. Za posledných 30 rokov sa mladí Slováci nehrnú ani do manželstva a rovnako odkladajú aj založenie rodiny. Dnes nie je výnimočné, že žena rodí prvýkrát po 35. roku života. Muži sa stávajú otcami v ešte vyššom veku. Pritom ideálny čas na založenie rodiny je práve okolo 25. roku života človeka. Mnohé páry, ktoré sa rozhodnú pre splodenie potomka neskôr, zistia, že to nie je také jednoduché. Biologický vek nedokážeme ovplyvniť a ak sa k tomu pridružia ochorenia, problém je na svete. Neplodnosť dnes už nie je tabu, ale reálny problém veľkého počtu párov, ktoré sa snažia o dieťatko.

Rodí sa čoraz menej detí
To, že sa z roka na rok rodí na Slovensku menej detí, dokazujú aj dáta NCZI. V roku 2018 sa na Slovensku narodilo 57 810 detí, v roku 2021 toto číslo kleslo na 56 872 detí. Z pohľadu vekových skupín boli v roku 2021 najpočetnejšie pôrody 30- až 34-ročných rodičiek. Pôrody vo vyššom veku sa týkali najmä žien z Bratislavského kraja.
Kedy už ide o neplodnosť
O neplodnosti hovoríme vtedy, keď pár nedokáže počať dieťa napriek pravidelnému a nechránenému pohlavnému styku počas najmenej jedného roka. Zatiaľ čo rizikové faktory ako stres, fajčenie, alkohol, životný štýl, sedavé zamestnanie či nadváhu vieme ovplyvniť, náš biologický vek nie. „V praxi sa stretávame s tým, že mladí ľudia majú len málo informácií o prirodzenej plodnosti a myslia si, že majú čas. Faktom však je, že s vekom výrazne klesá plodnosť u žien a počet spermií u mužov. Vek je u žien navyše najvýraznejším faktorom pre neplodnosť. Po 35. roku života plodnosť rapídne klesá a okolo 40. až 45. roku sa blíži k nule,“ upozorňuje medicínsky riaditeľ Reprofit Slovensko MUDr. Tomáš Bagócsi.