Dva týždne v škôlke či škole a dva týždne doma. Scenár, ktorý pozná zrejme každý rodič. S imunoalergiologičkou Svetlanou Hadvabovou sme sa preto porozprávali o tom, koľko a akých ochorení je v detskom veku bežných, kedy už spozornieť a čo môžu rodičia robiť na podporu detskej imunity.

Po nástupe dieťaťa do kolektívu je bežné, že sa frekvencia respiračných infekcií zvýši. Jeho imunitný systém sa totiž začne dostávať do kontaktu s inými baktériami a vírusmi, než na aké bolo zvyknuté v rodine.
Najčastejšou príčinou návštev detského lekára (celkovo vo svete) sú infekcie dýchacích ciest. Najbežnejšie a najmenej závažné sú nádchy a zápaly hrdla. Hoci niekedy môžu vyzerať dramaticky – deťom rýchlo vyskočí teplota, majú kašeľ, množstvo hlienov v nose – až v 80 percentách prípadov ide o vírusové infekcie, pri ktorých je potrebné iba tlmiť príznaky, znižovať vysokú teplotu tela a jednoducho ich vyležať.
Možno máte doma alergika a ani to neviete
Je úplne normálne, ak má mladšie dieťa do 5 rokov 6 – 8 epizód infekcií dýchacích ciest za rok. No iba v prípade, že nemajú ťažký priebeh a nejde o závažné ochorenia. „Ak má dieťa osemkrát za rok nádchu, môže to byť úplne v poriadku, no ak má 3-krát silný zápal uška alebo zápal pľúc, ktorý sa dlho hojí, už by to mohlo znamenať, že sa za tým skrýva porucha imunity, alebo je dieťa alergické,“ vysvetľuje klinická imunoalergiologička Svetlana Hadvabová.
Deti s alergiou majú vyššiu predispozíciu na respiračné infekcie. „Stretávam sa v praxi s tým, že ak je dieťa 5- až 6-krát za rok choré, pediater ho pošle na imunoalergiologické vyšetrenie. Takéto dieťa vyšetríme, pýtame sa na frekvenciu a závažnosť infekcií, následne realizujeme kožné testy na najbežnejšie inhalačné alergény. Jednou z najčastejších alergií je alergia na roztoče, ktoré sú prakticky všade okolo nás a ich výskyt je na rozdiel od peľových alergénov celoročný. Aj tento typ alergie sa môže prejaviť kedykoľvek počas roka, preto často rodičom ani nemusí napadnúť, že základnou príčinou chorobnosti ich dieťaťa je práve alergia,“ dodáva Hadvabová.
Kedy treba spozornieť
Varovné signály, ktoré by mali rodičia vo všeobecnosti sledovať, sú najmä lapanie po dychu a štekavý, záchvatovitý kašeľ, ktoré sú časté pri laryngitíde – akútnom zápale hrtana, čo je závažné akútne ochorenie, najmä pre malé deti.
Rozhodne netreba podľa imunologičky podceniť opakované zápaly (napríklad zápal ucha, zápal pľúc, prínosových dutín), príliš dlhé trvanie ochorenia (ak teplota, kašeľ či sťažené dýchanie trvajú dlhšie ako 7 – 8 dní), dlhodobú únavu, nechutenstvo a celkové neprospievanie dieťaťa. Všetko to môže signalizovať poruchu imunity či spomínanú alergiu.