Mnoho seniorov ostáva v zimných mesiacoch zavretých vnútri a dôvodom nie je iba chladné počasie. Boja sa pádov a zranení, no nemali by zabúdať na to, že pohybovou pasivitou sa fyzické aj duševné zdravie ešte viac zhoršuje.

S pribúdajúcimi rokmi je čoraz náročnejšie zostať aktívny. Zároveň je to však nesmierne dôležité. Aspoň krátka prechádzka by mala byť dennou rutinou, pretože má mnoho blahodarných účinkov. Stačí odstrániť prekážky, ktoré sa vo vyššom veku doslova aj v prenesenom zmysle slova pletú seniorom pod nohy.
Vek prináša zmeny
„V geriatrickom veku sú časté poruchy rovnováhy a chôdze. Vekom sa chôdza prirodzene mení, spomaľuje, skracuje sa dĺžka kroku, a to aj vplyvom zhoršeného zraku či oslabeného svalstva,“ vysvetlila rehabilitačná lekárka Zuzana Hromjaková zo Senior Agapé Park.
Výsledkom zhoršenej rovnováhy, oslabeného svalstva či zhoršeného zraku bývajú pády. „Pády sú časté pri vstávaní z postele, pri chôdzi po schodoch, v kúpeľni na mokrej podlahe, ale aj pri snahe o rýchle načiahnutie sa za niečím. Medzi faktory vplývajúce na vyššie riziko pádov patria prekonané neurologické ochorenia, psychiatrické ochorenia, nežiaduce účinky niektorých liekov či ochorenia pohybového aparátu,“ spresňuje lekárka.
Strach má veľké oči
Okrem závažných dôsledkov (zlomenina stehennej kosti, stavca, dlhodobá bolesť) čelia seniori po páde strachu z pohybu, preto ho obmedzujú na minimum. Podľa dostupných údajov až 35 percent žien a 23 percent mužov vo veku nad 80 rokov vôbec nevychádza z bytu!
Hýbať sa a chodiť je však prospešnejšie ako zostať zavretý vnútri! „Správne zvolená pohybová aktivita je zásadná pri udržaní dobrej fyzickej kondície a mentálneho zdravia. Pozitívne vplýva na posilnenie imunitného systému, prevenciu osteoporózy, znižuje lipidy, zabraňuje oslabeniu svalstva, zlepšuje sociálne kontakty, sebavedomie a istotu seniora. Pri udržiavaní motorických a kognitívnych funkcií sa zároveň znižuje pravdepodobnosť pádov,“ vyratúva Zuzana Hromjaková.