Stretol sa s ním takmer každý, trpí ním približne polovica žien. Nezanecháva viditeľné modriny, no na psychiku má devastačný vplyv a pokiaľ je dlhodobé, môže vyvolať vážne psychické aj fyzické ochorenia. Reč je o duševnom násilí. Je dôležité vedieť ho rozoznať a ubrániť sa mu.

Násilie má mnoho podôb. To najznámejšie je bezpochyby fyzické a sexuálne. Jeho známky sú často až príliš viditeľné, preto sa obeti môže rýchlejšie dostať pomoci. No nielen facky a škrtenie sú násilie. Často sa zabúda na duševné násilie, ktoré tiež dokáže zanechať podobné, v niektorých prípadoch aj väčšie rany ako to fyzické. Duševné násilie je totiž zväčša neviditeľný, no o to závažnejší problém.
Ubližuje, aj keď to nevidieť
Duševné alebo inak nazývané aj psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania. Má niekoľko podôb, medzi ktoré patrí nátlakové správanie, klamstvá, poučovanie, obviňovanie, urážanie, ale aj znevažovanie, zastrašovanie či vyhrážanie. Medzi formy duševného násilia patrí aj výsmech, nadávky či urážky výzoru alebo charakteru. Podľa terapeutky Márie Vlkovičovej má duševné násilie za cieľ mať ženu plne pod kontrolou a ovládať ju – čo robí, kde sa pohybuje, s kým sa stretáva a podobne.
Len 17 % prípadov domáceho násilia je nahlásených polícii
Rodičia na deťoch, deti na rodičoch
Podľa štatistík Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2020 bolo psychické násilie najčastejšie spomedzi všetkých druhov násilia na Slovensku. Zo strany partnera mu čelilo až 48,82 percenta žien. Ani muži nie sú výnimkou, 6,96 percenta zažilo psychické násilie zo strany ženy. Najčastejšie využívanou formou v týchto prípadoch bolo vyhrážanie. Podľa terapeutky z online terapeutickej platformy Hedepy však môže byť duševné násilie páchané aj inými blízkymi ľuďmi, nielen partnerom.
„Stretávam sa s prípadmi, keď je psychické násilie páchané aj rodičmi na deťoch, deťmi na rodičoch, príbuznými, kolegami, nadriadenými. Aj opatrovatelia môžu psychicky ubližovať tým, o ktorých sa starajú, tiež lekári môžu psychicky znevažovať pacientov,“ vysvetľuje terapeutka. Na porovnanie, podľa inštitútu čelí fyzickému násiliu v partnerskom vzťahu 53,59 percenta žien.
Mení mozog aj osobnosť
Fyzické a psychické násilie sa však nevylučuje. V prípade, že žena zažíva fyzické násilie, zvyčajne zažíva aj to psychické. Opačne to však nemusí platiť. Ak žena čelí psychickému násiliu, fyzické sa nemusí vôbec objaviť. „Pravdou je, že psychické násilie je oveľa viac rozšírené nielen v partnerských vzťahoch, ale aj vo vzťahoch dieťa – rodič. Psychické násilie má ďalekosiahle následky, môže meniť osobnosť (v detstve), môže meniť štruktúru mozgu,“ upozorňuje Mária Vlkovičová a zároveň dodáva, že vo svojej praxi sa denne stretáva s ľuďmi, ktorí zažívali alebo zažívajú duševné násilie.