Na prelome zimy a jari mnohí pociťujú výrazný nedostatok síl, energie, chuti do života či nadmernú spavosť. Tento jav dostal pomenovanie jarná únava. Síce nie je oficiálnou lekárskou diagnózou, no ani medicína nepopiera jej existenciu. O tom, ako prekonať tento stav, sme sa zhovárali s aromaterapeutkou a mentorkou životnej zmeny Monikou Végh.

V tomto období roka sa mnohí cítia unavene, otupene, jarnú únavu často sprevádza aj zlá nálada. Prečo?
Môže to byť spôsobené tým, že ste si cez zimné mesiace neoddýchli a vaše telo a myseľ nemajú z čoho čerpať energiu do nového obdobia. Naši predkovia nosili v sebe múdrosť a riadili sa prirodzenými cyklami v prírode. Jedným z nich je, že v zime príroda odpočíva, aby na jar mohla pozbierať všetky svoje sily a zobudiť život okolo nás. Podobne funguje aj naše telo. Zimné mesiace sú tu na to, aby sme si oddýchli, fyzicky aj mentálne. Sú nasledované obdobím, keď sa odporúča konzumovať ľahšie jedlá, aby sa telo pripravilo na aktívne obdobie.
Čo teda navrhujete? Ako sa dá poraziť jarná únava?
V modernom svete fungujeme v nonstop režime. Do Vianoc potrebujeme všetko stihnúť a v januári sa zase naháňame pre novoročný pracovný zhon. Neoddychujeme a míňame energiu na maximum. Keď nadíde jar, s prvým slnkom očakávame príval energie. Ten sa však nekoná. Cítime sa vyčerpaní, ideme na rezervu a nastupuje takzvaná jarná únava.
Monika Végh
Pôsobí 15 rokov ako mentorka životnej zmeny, pracuje so systémom temperamentov. K tejto metóde sa dostala pred 20 rokmi, keď ju 4 roky študovala pod vedením svojej mentorky. Súčasne sa začala venovať aj aromaterapii, ktorú vyštudovala na Primavera Academy v Nemecku a na Gesundheits- und Krankenpflegeschule Univerzitnej nemocnice Tulln v Rakúsku, kde získala titul klinická aromaterapeutka. Pred 8 rokmi založila Školu aromaterapie a sebapoznania štyroch živlov, v ktorej okrem práce s esenciálnymi olejmi a bylinami učí pochopeniu vlastnej jedinečnosti cez systém temperamentov. Ako mentorka životnej zmeny pomáha klientom prejsť životnými križovatkami a rozhodnutiami prirodzenou cestou – cez sebapoznanie a ich vlastný príbeh. V súčasnosti sa venuje mentoringu životnej zmeny aj aromaterapii.
Dovoľte si vytúžený oddych. Užívajte si každodenné radosti, zoberte si dovolenku a venujte sa najmä sebe. Unavenému telu a vyčerpanej psychike pomôže najviac pokoj. Doprajte si tiež ľahšie jedlá či očistné kúry. Trávením nespracovávame len jedlo, ale aj emócie. Ak sme vyčerpaní, žijeme v strese a neustále sa naháňame, zarábame si na zdravotné problémy.
Recept na roll-on proti jarnej únave
10 ml jojobového alebo mandľového oleja
3 kvapky tonky
1 kvapka koriandra
3 kvapky kardamómu
1 kvapka citrónovej trávy
2 kvapky citróna yuzu
Ingrediencie nalejeme priamo na roll-on nádoby, pretrepeme a aplikujeme 2 x denne na oblasť zápästia a solar plexus.
Čo keď ľudia nevedia, ako majú zmeny urobiť?
Plánovanie je výborným krokom, lebo nás motivuje do ďalšieho obdobia. K dlhodobým cieľom, teda snom a víziám, je však potrebné stanoviť si aj ciele krátkodobé. Často sa stretávam s tým, že mi klienti povedia: Chcem niečo zmeniť. Nevedia síce konkrétne, čo by to malo byť, ale vedia, že by napríklad chceli pomáhať druhým, že ich baví maľovanie či komunikácia. To je vízia, ktorú môžeme prirovnať ku kopcu v diaľke.
Samozrejme, kým k nemu prídeme, potrebujeme si stanoviť, ako k nemu dôjdeme a čo budeme na tejto ceste potrebovať. A to sú krátkodobé ciele. Krátkodobé ciele nám odľahčia myseľ, keďže sú dosiahnuteľnejšie a tým eliminujú stres z veľkých cieľov. Je dobré plány a predsavzatia rozmeniť na menšie ciele.
