SME

Ako skrotiť vysoký tlak a zachrániť si život

Ak sa nelieči, vedie k mozgovej mŕtvici alebo k infarktu.

Vysoký krvný tlak je nebezpečné ochorenie. Ak sa nelieči, vedie k mozgovej mŕtvici alebo k infarktu a poškodzuje aj ďalšie orgány. Platí, že čím vyšší je krvný tlak, tým väčšie je zdravotné riziko. Preto treba držať tlak v norme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Čo keď sa dieťa stretne s novým vírusom či baktériou? Čítajte 

Lekári vysvetľujú, prečo je vysoký tlak (hypertenzia) taký nebezpečný. Čím je vyšší, tým väčšie je i riziko poškodenia srdca a krvných ciev v orgánoch, ako sú mozog a obličky.

„Hypertenzia je veľmi často spojená s inými kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi. Častejšie sa vyskytuje u mužov ako u žien, zvyčajne sa objavuje okolo štyridsiatky. Obezita je jedným z priťažujúcich sprievodných rizikových faktorov,“ pripomína Ivana Šoóšová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký krvný tlak je súčasťou metabolického syndrómu, ktorý súvisí so zvýšeným obvodom brucha, abnormalitami cukru v krvi a rovnováhou lipidov. „Tieto kritériá sa navzájom ovplyvňujú a posilňujú. Čím viac z nich je prítomných, tým vyššie je kardiovaskulárne riziko. Takmer 50 percent hypertonikov má nadváhu a 40 percent je liečených na vysoký cholesterol,“ dodáva lekárka.

Podpisuje sa aj pod duševné ťažkosti

Ak nebude hypertenzia liečená, môže viesť k infarktu a zväčšeniu srdca, čo dokáže spôsobiť srdcové zlyhanie. Na krvných cievach môžu vzniknúť výdute (aneuryzmy) a slabé miesta, ktoré sa upchávajú a praskajú. Nekontrolovaný tlak v cievach môže spôsobiť krvácanie do mozgu a mŕtvicu. Hypertenzia sa podpisuje aj pod slepotu, zhoršenie pamäti, ťažkosti pri učení a zníženú schopnosť sústrediť sa.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolesti hlavy, zvonenie v ušiach, mihoty v očiach, pocit nervozity a napätia – i takto sa dokáže prejaviť hypertenzia, keď krvný tlak presiahne hodnoty nad 140/90 mmHg. Nerozpoznaná alebo zanedbávaná hypertenzia spôsobuje urýchlené a nezvratné starnutie tepien a poškodzuje tiež životne dôležité cieľové orgány,“ uvádza Ivana Šoóšová. Vysoký tlak však dlho nemusí mať žiadne príznaky.

Niekedy pomôžu len lieky

Zdravotné následky vysokého krvného tlaku môžu zhoršiť ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko srdcového infarktu, mŕtvice a zlyhania obličiek. Medzi tieto faktory patrí fajčenie, nezdravá strava, nadmerné pitie alkoholu, nedostatok fyzickej aktivity a vystavenie sa permanentnému stresu, ako aj obezita, vysoký cholesterol a cukrovka.

Lekári apelujú na to, aby verejnosť bola dostatočne informovaná o možnosti predchádzať hypertenzii a o jej liečbe. Všetci dospelí by mali mať pravidelne kontrolovaný krvný tlak a mali by poznať jeho hodnoty. Ak sú vysoké, ich kroky by mali smerovať priamo k obvodnému lekárovi. Niektorým ľuďom sa darí znižovať krvný tlak zmenami životného štýlu, napríklad zrieknutím sa fajčenia, konzumáciou zdravých jedál, pravidelným cvičením a vyhýbaním sa nadmernému pitiu alkoholu. Niektorým však tieto zmeny nestačia a na skrotenie vysokého krvného tlaku sú potrebné lieky na predpis.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa vyliečiť, dá sa kontrolovať

Ľudia, ktorí majú vysokú hladinu cukru v krvi alebo problémy s cholesterolom či obličkami, sú tiež vystavení vyššiemu riziku srdcového infarktu a mozgovej príhody. Preto je dôležité kontrolovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi, tiež obličkové parametre a moč.

Uvedomelý hypertonik, ktorý sleduje svoje lekárske odporúčania a riadi sa nimi do bodky, pravidelne kontroluje svoj krvný tlak samomeraním a uplatňuje dobrý režimovo-dietetický prístup, má rovnakú šancu na dlhý život ako človek bez hypertenzie. Musí však pochopiť, že hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré dnes nevieme úplne vyliečiť, ale dá sa veľmi dobre kontrolovať, ak pravidelne a zodpovedne rešpektuje odporúčania lekára.

Dodržiavanie liečby sa oplatí

Prečo by mali pacienti s hypertenziou dodržiavať liečbu? Oddialia ňou hroziace komplikácie, predĺžia si život, môžu žiť aktívne a zlepšia si celkovú kvalitu života. V opačnom prípade môže mať nedodržanie liečby fatálne následky.

SkryťVypnúť reklamu

Z dlhodobých výskumov vyplýva, že zníženie systolického (horného) tlaku o 10 mmHg a diastolického o 5 mmHg znižuje riziko mozgovej mŕtvice o 36 percent, riziko srdcového zlyhania o 38 percent, úmrtnosti na kardiovaskulárne príčiny o 16 percent a riziko celkovej úmrtnosti o 10 percent.

Komplikácie neliečeného tlaku

Bez správnej a systematickej liečby sa hodnoty tlaku krvi neupravia samy od seba, práve naopak, stúpajú. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť rôzne komplikácie. Pokiaľ je tlak na vnútornú stranu ciev zvýšený dlhodobo, poškodzuje sa ich výstelka, steny ciev hrubnú a znižuje sa ich poddajnosť, čo môže viesť k vzniku a rýchlejšiemu postupu aterosklerózy – kôrnateniu tepien. Ateroskleróza a zmeny stavby tepien, ktoré hypertenzia urýchľuje, môžu viesť k prasknutiu tepny a krvácaniu – cievnej mozgovej príhode či srdcovému infarktu. Spomedzi orgánov zaťažuje vysoký krvný tlak najmä srdce, mozog, cievy, ako aj obličky a oči.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vedie k vysokému tlaku?

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku a tiež zhoršujú prognózu hypertenzie, patria:
• Obezita – najmä v oblasti brucha (obvod pása viac ako 102 cm u mužov a 88 cm u žien)
• Vysoký vek – vyššie riziko hypertenzie hrozí po 45. roku veku, ešte významnejšie u mužov starších ako 55 rokov a žien nad 65 rokov.
• Nevhodný spôsob života – najmä fajčenie, ale aj stres, nedostatok pohybu, nevhodné zloženie stravy, prejedanie sa.
• Dedičné faktory – riziko je vyššie u ľudí, ktorých priami príbuzní trpia vysokým krvným tlakom, keďže môžu mať dedičnú predispozíciu na jeho rozvoj, rovnako ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze predčasné kardiovaskulárne ochorenie – u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov.
• Zvýšený cholesterol – rizikovým faktorom na vznik hypertenzie je celkový cholesterol viac než 6,5 mmol/l, LDL (zlý) cholesterol menej ako 4,0 mmol/l a HDL (dobrý) cholesterol viac než 1,0 mmol/l u mužov a 1,2 mmol/l u žien.
• Iné ochorenia – niektoré majú vysoký krvný tlak ako príznak alebo dôsledok – napr. ochorenie obličiek, mozgovocievne a kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním... Hovoríme o sekundárnej hypertenzii a tvorí asi 5 – 10 % všetkých prípadov vysokého tlaku.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pomáha zmena stravy

Liečba vysokého tlaku musí byť dlhodobá, väčšinou je celoživotná. Okrem predpísanej liečby (lieky na zníženie krvného tlaku) by mal pacient zmeniť aj svoju životosprávu. Spomedzi mnohých vecí, ktoré napomáhajú pri liečbe hypertenzie, sú najdôležitejšie zmena stravovania a zvýšenie fyzickej aktivity. Čo treba zmeniť v stravovaní?

• znížiť príjem soli (je vhodné obmedziť príjem kuchynskej soli na menej ako jednu kávovú lyžičku denne)
• obmedziť príjem mastných a vyprážaných jedál (rýchle občerstvenia, zemiakové lupienky, hranolčeky, údeniny a pod.)
• zvýšiť príjem ovocia a zeleniny
• vynechanie alkoholu

Ktoré zmeny ešte pomôžu

• pravidelné cvičenie – aspoň 30 minút aktivity ako beh, cyklistika, plávanie, ale aj iné športy 4 – 5-krát do týždňa majú pozitívny prínos pre pacientov s vysokým krvným tlakom vďaka zníženiu telesnej hmotnosti, ale aj spomaleniu srdcovej frekvencie
• schudnutie – zníženie hmotnosti o 8 kg prináša zníženie systolického tlaku o 8,5 mmHg a diastolického o 6,5 mmHg
• vyhýbanie sa stresovým situáciám – počas stresu telo vyplavuje do krvného obehu adrenalín, ktorý spôsobuje zrýchlenie srdcovej frekvencie, zúženie ciev a zvýšenie krvného tlaku
• nefajčenie
• pravidelné meranie tlaku a komunikácia s ošetrujúcim lekárom

SkryťVypnúť reklamu

Magazín zdravia v predaji do konca apríla

Na pomoc prichádzajú lieky

Farmakologická liečba na znižovanie krvného tlaku sa rozlišuje podľa mechanizmu účinku jednotlivých liečiv, ale aj podľa toho, či pacient užíva iba jednu alebo viacero účinných látok súčasne. Iba jedno liečivo na kontrolu hypertenzie väčšinou nestačí. Preto sa podľa odborníkov odporúča liečba viacerými liekmi.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 434
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 548
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 707
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 629
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je naozaj možné, že cukor môže byť spúšťačom Alzheimera?


Lea Majková a 1 ďalší

Každý siedmy tínedžer na svete má duševné ochorenie.


a 1 ďalší

Vek nie je jediný faktor zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi.


Psychológ radí ako vydržať pri predsavzatiach.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu