Apríl je mesiac, keď už v prírode kvitnú a omamne rozvoniavajú rôzne bylinky, mnohé sú liečivé. Pozrime sa na dve z nich. Jedna je známa ako pomocník pri ženských zápaloch a zápaloch dýchacích ciest, druhá pôsobí priaznivo najmä na dušu.

Hluchavka biela
Premýšľali ste niekedy o tom, prečo je táto bylinka „hluchá“? Samozrejme, so sluchom to nemá nič spoločné. Hluchavka biela dostala názov podľa toho, že sa podobá na žihľavu, no na rozdiel od nej nepŕhli, teda je „hluchá“. Vo fytoterapii nemá hluchavka príliš bohatú minulosť, začala sa používať až v novoveku. Liečitelia ju ordinovali ženám, ktoré trápil biely výtok, ale používala sa aj pri kožných a pľúcnych ochoreniach, pri bolestiach v krku a pri málokrvnosti alebo aj ako prostriedok na „prečistenie“ krvi, podobne ako žihľava.

Dobre vedieť
Liečivé účinky majú kvety a vňať hluchavky, zbierajú sa od apríla po celú jar aj v lete. Pri vnútornom použití je hluchavka biela veľmi dobrým pomocníkom pri zápale ústnej dutiny a ochoreniach horných dýchacích ciest. Čaj pôsobí nielen na zmiernenie bieleho výtoku, ale aj predmenštruačného syndrómu a pridružených bolestí hlavy. Pomáha rozhýbať metabolizmus, preto je vhodný aj pri žalúdočných a tráviacich ťažkostiach. Zvonku sa hluchavka používa na hemoroidy, kožné ekzémy, povrchové zápaly kože a ľahké popáleniny. Stačí si urobiť zápar a potom ho použiť vo forme kúpeľa alebo obkladu.