SME

Môžete dostať alergie a ekzémy pod kontrolu jedlom?

Cesta k zlepšeniu zdravotného stavu vedie cez črevo.

(Zdroj: Foto - Adobe stock)

Alergie a ekzémy sú veľkou témou dnešnej doby. Nielen u dospelých, ale už aj u bábätiek. Väčšina ľudí očakáva rýchle a trvalé riešenie v podobe zázračnej tabletky, no nie je to také jednoduché. Lieky síce alergikom pomáhajú, ale riešenie je najmä v rukách samotných alergikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Možno stravou spomaliť starnutie? Čítajte 

Vo väčšine prípadov sú alergie, ekzémy a iné kožné ochorenia spojené so systémovým zápalom, zlým zdravím čriev alebo zhoršenou funkciou pečene. Ekzém nie je len kožný problém, je zrkadlom nášho vnútorného stavu organizmu. Často sa stretávam s tým, že ľudia trpiaci ekzémom majú vyšší sklon k rôznym alergiám, senným nádcham a astmám. Je to preto, lebo telo je dokonalý prepojený systém a je dôležité sa na jeho fungovanie pozerať komplexne.

SkryťVypnúť reklamu

Koža ukazuje, čo je vnútri

Pokožka je jedným z hlavných detoxikačných orgánov ľudského tela. Keď sa kdekoľvek na tele objaví ekzém alebo iné kožné ochorenie, je to často príznakom toho, že niečo nie je v našom tele v poriadku. Pečeň funguje ako ,,čistiareň“ organizmu, ktorá sa stará o odvádzanie odpadových látok z tela. Pokiaľ je oslabená alebo preťažená, nemôže vykonávať svoju funkciu správne.

Veľká časť toxínov sa môže hromadiť v tele a hľadať iný systém, cez ktorý sa z tela dostať von. Týmto systémom môže byť napríklad naša pokožka či tráviaci trakt. S tým súvisia ťažkosti v podobe kožných problémov, potravinových alergií ako aj alergií na úrovni dýchacieho systému.

Príčinu hľadajte v črevách

Výživová poradkyňa Silvia Tylš upozorňuje, že cesta k zlepšeniu zdravotného stavu vedie cez črevo, čo je dnes už známy fakt: „Mnohé kožné poruchy a alergie sa vyskytujú vtedy, ak dôjde k zmene a nerovnováhe v črevnom mikrobióme.“

SkryťVypnúť reklamu

Prestavme si mikrobióm ako súbor baktérií, vírusov, húb a iných mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v našom tele. Ak dôjde k dysbióze – narušeniu prirodzenej rovnováhy črevnej bakteriálnej flóry, začnú v črevách prevládať ,,zlé“ baktérie a spustí sa zápalový proces. Ten môže mať okrem iného za následok aj vznik ekzému a rôznych alergií.

Čo chutí dobrým a čo zlým

Variabilita črevného mikrobiómu je z určitej časti dedičná, ale do veľkej miery ju dokážeme ovplyvniť. Správna a vyvážená strava podporuje rast ,,dobrých“ baktérií a ústup tých „zlých“. Napríklad strava bohatá na vlákninu, ovocie a zeleninu podporuje rast prospešných baktérií. Naopak, strava, ktorá obsahuje množstvo nezdravých tukov, cukrov, aditív môže viesť k nerovnováhe v osídlení čreva. Dopĺňanie probiotických zložiek stravy môže výrazne pomôcť k tvorbe kvalitného črevného mikrobiómu. Nezabúdajme však ani na prebiotiká, ktoré sú potravou pre naše živé probiotické baktérie a zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví črevného mikrobiómu.

SkryťVypnúť reklamu

Strava ako spúšťač alergií a ekzému

Najčastejšími alergénmi, ktoré vyvolávajú nežiaduce reakcie nášho tela, sú mlieko, vajcia (najmä vaječný bielok), arašidy, ryby, sója a lepok. Ak trpíte ekzémom alebo alergiami, tak ste už pravdepodobne absolvovali laboratórne testy. Krvné testy na princípe IgE protilátok však nemusia mať vždy správnu výpovednú hodnotu, keďže non-IgE alergie nám neodhalia.

„Často sa stretávam v praxi s tým, že zakázané potraviny v skutočnosti problém nerobia a práve tie, ktoré v testoch nevyšli ako problémové, sú spúšťačom. Dôvodom je aj zmena zloženia črevnej mikroflóry jedinca v rôznom čase. Odporúčam preto svojim klientom viesť si potravinový denník a zapisovať si všetky konzumované jedlá a nápoje. Postupným vyradením potravín môže dôjsť k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako dostať pod kontrolu ekzém či alergie. Sledovanie, kedy ekzém prepukol alebo kedy došlo k zhoršeniu alergie, môže byť užitočné pri určovaní individuálnych spúšťačov,“ odporúča Silvia Tylš.

SkryťVypnúť reklamu

Strava by mala byť pestrá

Výživová poradkyňa klientom odporúča eliminovať alebo úplne vylúčiť z jedálneho lístka potraviny s obsahom lepku a mlieka vrátane mliečnych výrobkov a, naopak, zaradiť do jedálneho lístka protizápalové potraviny, kam patrí napríklad kvalitný olivový olej s vysokým obsahom polyfenolov.

Rafinovaný cukor možno nahradiť vhodnými sladidlami ako kokosový cukor, čakankový sirup, prípadne ryžový sirup. Zamerať sa treba v prvom rade na potraviny rastlinného pôvodu a znížiť príjem živočíšnych potravín. Konzumovať pestrú stravu vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, bezlepkových obilnín, rôznych druhov strukovín, ktoré dokážu plne nahradiť výrobky z bielej múky. Takto upravenou stravou doprajeme oddych pečeni, čo je nevyhnutný krok ako dostať alergie a ekzémy pod kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Obnovte funkciu pečene

Pečeň je schopná sa sama regenerovať, ak jej doprajeme priestor na odpočinok aj vo forme odľahčenej stravy. Vtedy sa jej funkcie obnovia. Výborné potraviny, ktoré prichádzajú na pomoc pečeni, sú čučoriedky, brusnice, červená repa, ružičkový kel, brokolica, zelená listová zelenina, karfiol, cesnak a kurkuma. Prospešnými potravinami sú najmä tie, ktoré obsahujú vitamíny skupiny C, D a B.

Orechy, ryby, olej

Esenciálne tuky a najmä omega 3 mastné kyseliny sú potrebné pre zdravie celého nášho tela, teda aj našej pečene, pokožky a plnia kľúčovú úlohu pri znižovaní zápalu a regenerácii. Telo si omega3 mastné kyseliny bohužiaľ samo vyrobiť nedokáže a je preto potrebné ich prijímať z externých zdrojov. Rastlinné omega3 mastné kyseliny sa dajú získať aj zo zdravých potravín, kam patria napríklad semiačka, orechy a vybrané rastlinné oleje.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové je však zamerať sa na doplnenie omega3 mastných kyselín EPA a DHA. Tieto sa vyskytujú v rybách a morských plodoch, či riasach, ale stravou ich nie je možné a ani bezpečné pokrývať. Treba preto siahnuť po doplnkoch výživy s obsahom rybieho oleja či oleja z morských rias, ktorý by mal byť nielen kvalitný, ale najmä dôkladne chránený pred oxidáciou a tým skutočne vstrebateľný do našich buniek bez možných nežiaducich účinkov.

Šokujúce veci, čo vám ničia pleť

Spánok

Na pleti poznať prebdenú noc a nedostatok spánku, ale pozor aj na to, aby ho nebolo priveľa! Dlhé spanie s hlavou zaborenou do vankúša má na svedomí ochabovanie pleti, tvorbu vrások a opuchy pod očami. Vhodný je pravidelný spánok primeranej dĺžky aj nočný krém na tvár. Ráno je zase prvou pomocou pre vašu pleť studená voda a nemali by ste zabúdať ani na kvalitný očný krém.

SkryťVypnúť reklamu

Vzduch

Peľ či prach, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, sa ukladá na vašej pleti, upcháva póry, dráždi a spôsobuje zápaly. Pomôže iba pravidelné a dôkladné čistenie pleti, jej hydratácia a ochrana proti voľným radikálom. Katarína Demetriou z laboratória Pharma MKL odporúča séra s kyselinou hyalurónovou, kolagénom, peptidmi, vitamínmi a antioxidantmi.

Fajčenie

Fajčenie nie je škodlivé len pre vaše pľúca, ale aj pre pokožku. Tabakový dym obsahuje látky, ktoré znižujú prietok krvi do pleti, čo vedie k nedostatočnému zásobovaniu kože kyslíkom a živinami. To má za následok stratu elasticity, sivý tón a vznik vrások. Okrem toho môže fajčenie spôsobovať aj rozšírené póry a vyrážky. Ak chcete mať zdravú a krásnu pleť, najlepšie bude, ak s fajčením nadobro skoncujete.

SkryťVypnúť reklamu

Jedlo

Strava má obrovský vplyv na to, ako vyzerá vaša pleť. Nadmerná konzumácia rafinovaných cukrov, nasýtených tukov a potravín s vysokým obsahom soli môže spôsobiť zvýšenú tvorbu kožného mazu a vyrážky. Naopak, nedostatok dôležitých živín, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty, môže spôsobiť suchú a matnú pleť. Dôležité je zahrnúť do stravy čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, zdravé tuky a dostatok vody.

Technológie

Predčasné starnutie má na svedomí aj modré svetlo vyžarujúce z obrazoviek počítača, televízie, telefónu a tabletu.

Kozmetika

Každý krém potrebuje čas, aby sa jeho účinky na pleti naplno prejavili. Vyberte si dôkladne a potom zotrvajte pri používaní kozmetiky aspoň niekoľko týždňov. Ďalšími nepriateľmi krásnej pleti sú horúca voda, sedavý spôsob života, dlhé hodiny pozerania televízie, alkohol.

SkryťVypnúť reklamu

Slnko

V našich zemepisných šírkach sa v lete stále preferuje opálené telo. Práve to je jeden z dôvodov, prečo sa veková hranica pri rakovine kože pomaly posúva a kožné nádory trápia čoraz mladšie ročníky. Aj naša pokožka má limity. Keď ich prekročíme, už nás nedokáže ochrániť. V prípade zmien na koži treba ihneď vyhľadať dermatológa, aby problémy zachytil skôr, ako budú mať fatálne následky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je naozaj možné, že cukor môže byť spúšťačom Alzheimera?


Lea Majková a 1 ďalší

Každý siedmy tínedžer na svete má duševné ochorenie.


a 1 ďalší

Vek nie je jediný faktor zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi.


Psychológ radí ako vydržať pri predsavzatiach.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu