Hovorí sa, že čím je železo pre krv, tým je zinok pre nervovú sústavu. V ľudskom organizme je po železe druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom. V súčasnosti sa veľa hovorí o jeho dôležitosti, no jeho význam poznali už generácie pred nami.

Zinok (Zn) je mäkký, ľahko taviteľný kov modrobielej farby, ktorý slúži ako súčasť mnohých zliatin. Ľudia ho poznali a ťažili už okolo roku 1000 pred naším letopočtom. O niekoľko storočí neskôr sa už používal aj v lekárstve. Názov zinok pochádza z nemeckého slova zink, čo znamená zubatý, rohatý. Toto pomenovanie si zinok vyslúžil vďaka tomu, že alpská ruda, z ktorej sa získaval, je vrúbkovaná.
Nezaobídeme sa bez neho
Ľudské telo obsahuje len okolo 2 až 3 gramy zinku, no tento stopový prvok je pre nás nevyhnutný. Zapája sa do viac ako sto rôznych biochemických reakcií. Niektoré sa podieľajú na tvorbe a oprave DNA – nositeľky genetickej informácie. Zinok je rozhodujúci aj pre apoptózu, teda riadenú smrť bunky. Nasáva vtedy, keď už bunka splnila svoju funkciu. Okrem metabolizmu bunky potrebujeme zinok aj na rast a obnovu tkanív a spojivových tkanív. Nezaobídu sa bez neho tkanivá ľudského organizmu, šľachy, väzivá, ale ani zuby, nechty, kĺby, pokožka či vlasy.

Ako súvisí s inzulínom a očami
Zinok zohráva dôležitú úlohu aj ako súčasť molekuly inzulínu, ktorá sa podieľa na regulácii metabolizmu cukrov. Vo vysokých koncentráciách môžeme nájsť zinok aj v očných tkanivách, významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Medzi závažnosťou cukrovky, keď nastáva narušené vylučovanie inzulínu, a poškodením zraku je priama úmera. Čím je choroba pokročilejšia, tým väčšie poškodenie zraku vzniká, čo môže nakoniec viesť až k úplnej slepote.
Letné dvojčíslo Magazínu zdravia v predaji do konca augusta
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/
