Od narodenia naše kosti rastú a vyvíjajú sa. Okolo dvadsiatky dosiahne kostná hmota vrcholné štádium. Kosti sú vtedy najhustejšie a existuje najmenšie riziko, že sa zlomia. Kostná hmota sa stále obnovuje, nová nahrádza starú. Vekom sa však odbúravanie kostnej hmoty zrýchli a budovanie novej spomalí.
Nerovnováha medzi odbúravaním starej kostnej hmoty a budovaním novej vedie k rednutiu kostí. O osteoporóze a o tom, čo ju ovplyvňuje, ako jej môžeme predchádzať a ako ju liečiť, sme hovorili so Soňou Tomkovou, poprednou slovenskou reumatologičkou, vedúcou lekárkou Osteocentra a prednostkou internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

Kto je najviac ohrozený osteoporózou?
Vo všeobecnosti postihuje toto ochorenie viac ženy ako mužov, čo však neznamená, že sa mužov netýka. Pokiaľ ide o vek, najohrozenejšou skupinou sú starší ľudia.
V dvadsiatich rokoch je naša kosť pevná. Kedy je ten vek, keď by sme mali zbystriť pozornosť a dať si vyšetriť hustotu kostí?
U žien je to určite obdobie v postmenopauze. Hladina estrogénov v tomto období klesá a ich nedostatok spôsobuje kaskádu rôznych mechanizmov, následkom čoho dochádza k rýchlemu odbúravaniu kostí, pričom nová kostná hmota sa nestíha nabudovať. Ďalšou ohrozenou skupinou sú reumatici a tiež ľudia so zápalových ochorením čriev, prípadne aj ľudia dlhodobo užívajúci lieky, ktorých vedľajším účinkom je práve úbytok kostnej hmoty.
Prirodzený prírastok a úbytok je narušený aj v prípade, keď človek trpí mentálnou anorexiou alebo bulímiou a tiež u ľudí, ktorých BMI je nižšie ako 19. No a každá žena po 65. roku života a muž po 70. roku života má nárok na denzitometrické vyšetrenie.

K tomu sa ešte dostaneme, poďme si najskôr povedať, ako sa osteoporóza prejavuje a ako jej môžeme predchádzať?
Osteoporóza sa nazýva aj tichou epidémiou, pretože nemá príznaky, ktoré by nás mohli varovať. Často je prvým príznakom až zlomenina. Pri predchádzaní jej vzniku existujú ovplyvniteľné a neovplyvniteľné faktory. Čo nemôžeme ovplyvniť je vek a s ním postupné rednutie kostí.
Približne 75 percent osteoporotických zlomenín diagnostikujeme u ľudí vo veku 65 rokov a viac. Pri tomto ochorení zohráva svoju úlohu aj genetická predispozícia a už spomínaná postmenopauza. K rizikovým faktorom, ktoré môžeme ovplyvniť, patrí fajčenie. To takmer zdvojnásobuje riziko zlomeniny bedrového kĺbu v porovnaní s rizikom u nefajčiarov. Spozornieť by mali aj ľudia, ktorí majú tendenciu často padať, pretože sú vystavení vyššiemu riziku zlomenín. Ovplyvniť môžeme aj to, čo jeme.
Predplaťte si Magazín zdravia:
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/mgz-lekarnicka-s-esencialnymi-olejmi/
