Október je mesiac úcty k starším. Mnohí sú odkázaní na pomoc okolia a mnohí sa stretávajú s veľkým nepochopením. Za nevyspytateľné správanie seniorov však často môže strata schopností spôsobená vekom. Ako starším pomôcť a zvýšiť kvalitu nielen ich života, ale zároveň aj života celej rodiny?

Stimulácia pamäti môže výrazne zvýšiť kvalitu života zdravých seniorov aj pacientov s Alzheimerovou chorobou. Dokáže odbremeniť aj blízkych, ktorí sa o nich starajú. Každý dvadsiaty sedemdesiatnik a každý pätnásty osemdesiatnik dnes trpí Alzheimerovou chorobou. To je vysoké číslo. Podľa alarmujúcich štatistík sa počet pacientov každých dvadsať rokov ešte zdvojnásobí. Možno k nim budete patriť aj vy, alebo sa budete o chorého človeka starať.
Na externú pomoc je totiž skôr či neskôr alzheimerik odkázaný. Všetci, ktorým choroba skrížila plány, vedia, aké nesmierne nároky kladie na chorého i na okolie. Nech už budete stáť na ktorejkoľvek strane, oplatí sa myslieť na prevenciu. Včasným zásahom a aktívnym prístupom je totiž možné pamäť i kognitívne funkcie nielen udržať v dostatočnej kondičke čo najdlhšie, ale aj oddialiť nástup ochorenia.
Učme sa od modrých zón
Na podporu mentálnej kondície seniorov slúžia overené spôsoby. Príklady sa dajú odpozerať z takzvaných modrých zón, zopár lokalít na zemeguli, kde sa nadpriemerne veľká koncentrácia ľudí dožíva viac ako sto rokov vo fyzickom i psychickom zdraví.
Takto prichádza Alzheimer
Charakteristickými prejavmi je časté zabúdanie nedávnych udalostí alebo informácií, postupne aj problémy s dlhodobou pamäťou, s orientáciou v čase a priestore, ťažkosti pri vykonávaní bežných činností, ako je plánovanie alebo riešenie problémov, ale aj výkyvy nálad, depresia, apatia, a v neskorších štádiách aj agresivita alebo halucinácie. Často vedie aj k predčasnému úmrtiu, preto Svetová zdravotnícka organizácia zaradila demenciu Alzheimerovho typu na zoznam desiatich najsmrteľnejších chorôb.
Keď vedci skúmali populáciu jednej z nich na japonskom ostrove Okinawa, za piliere dlhovekosti označili ich spôsob života – stravu bohatú na čerstvé potraviny, najmä zeleninu, ovocie, ryby a morské plody, každodennú, ale nenáročnú fyzickú aktivitu, napríklad prechádzky či cvičenia v skupine, a do tretice harmonické a stimulujúce spolunažívanie v širokých rodinách a komunitách aj vo vysokom veku. Tieto tri piliere pravdepodobne účinkujú nielen ako podpora telesného a duševného zdravia, ale aj ako prevencia takého zákerného ochorenia, akým je Alzheimerova choroba.
Predplaťte si Magazín zdravia len za 14.40 eur a získate zdarma knihu
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/
