Je to oficiálne plne uznaný šport, ale nevyžaduje si nadštandardnú fyzickú zdatnosť, celosvetovo sa mu venuje viac ako pol miliardy ľudí, v mladom veku prospieva kognitívnemu rozvoju a k tomu výhľadovo ponúka potenciál štipendia na amerických univerzitách. Bleskové, rýchle aj klasické šachové partie prinášajú konkurenčnú výhodu pre budúcnosť

Šach pravidelne hráva 600 miliónov ľudí. Deťom prináša azda ešte o čosi väčší konkurenčný náskok pre budúcnosť ako zanietené čítanie. Podporuje pamäť, pracovitosť, predstavivosť, abstrahovanie, vnímavosť, predvídavosť, logiku, zdravú ambicióznosť a súťaživosť, koncentráciu, trpezlivosť, disciplínu, výdrž, odolnosť, sebavedomie i sebahodnotenie...
„Možno by som ešte dodal, že rozvíja kreativitu, invenciu a podporuje kritické myslenie. Učí aj rozhodnosti, samostatnosti a originalite,“ hovorí prezident Slovenského šachového zväzu (SŠZ) Milan Roman.

V prípade nadmerne nadaných detí šach nezriedka uspokojivo saturuje ich špecifické intelektuálne potreby a všeobecne je vítanou športovou alternatívou pri absencii pohybových vlôh.
Nie je drahý a nepozná hranice
„K prednostiam určite patrí aj to, že šach je nízkonákladový a v digitálnej ére nevnáša takmer žiadne infraštruktúrne nároky, keďže významná časť súťažného a najmä rekreačného diania sa odohráva v online prostredí. Pre zaujímavosť: takýmto spôsobom môžete vyzvať trebárs bývalého skvelého tenistu Rogera Federera,“ prezrádza Milan Roman.
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

Šéf SŠZ do ďalšieho funkčného obdobia spolu so svojím tímom ako jeden z pilierov vytýčil intenzívnejší prienik šachu do škôl, respektíve do portfólia záujmových krúžkov: „Aj vďaka prisľúbenej podpore od nového ministerstva cestovného ruchu a športu a spolupráci s rezortom školstva plánujeme alokovať na projekty a programy detského šachu pod egidou SŠZ ročne až šesťcifernú sumu.“