Chrípka patrí medzi najrozšírenejšie virózy, ktoré nás každoročne sužujú počas chladných mesiacov. Často sa zamieňa s prechladnutím, no chrípka je omnoho závažnejšie ochorenie, ktoré môže viesť aj k vážnym zdravotným komplikáciám. Ako ju spoznať, prečo je dôležité si na ňu dávať pozor, a v čom sa líši od obyčajného nachladnutia?

Chrípková sezóna je v plnom prúde
S príchodom jesene sa na Slovensku tradične začína chrípková sezóna, ktorá obvykle nastáva od 40. kalendárneho týždňa v roku. V tomto období sa zvyšuje výskyt respiračných ochorení, ako sú prechladnutie a chrípka. Aktuálne údaje Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZSR) jasne naznačujú, že chrípková sezóna je už v plnom prúde.
V 42. týždni bolo hlásených vyše 50-tisíc akútnych respiračných ochorení, pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji a najnižšia v Trenčianskom. Najčastejšie šlo o pacientov vo veku 0 až 5 rokov. Ochorenia hlásilo 54 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 44 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Ako chrípka a jej podobné ochorenia bolo hlásených takmer 5-tisíc ochorení.
Školy vyhlásili chrípkové prázdniny
Oproti minulému roku je výskyt respiračných ochorení častejší, čo sa ukazuje na počte hlásených ochorení. V rovnakom čase bolo počas minuloročnej chrípkovej sezóny hlásených približne o 8-tisíc menej pacientov (42 418). Uzavretých bolo 13 výchovno-vzdelávacích zariadení, pričom tento rok je prerušené vzdelávanie hlásené v 18 zariadeniach.
Virologické laboratóriá úradov verejného zdravotníctva od začiatku chrípkovej sezóny vyšetrili 82 vzoriek, z čoho 15 bolo pozitívnych na vírus SARS-CoV-2. V roku 2023 ich v tomto čase bolo 39.
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

Rizikové sú kvapôčky aj povrchy
Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom kvapôčkovou formou – najmä pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní. Nebezpečenstvo nákazy sa však začína ešte predtým, než sa začnú prejavovať príznaky. Človek s chrípkou je infekčný už 24 hodín pred samotným prepuknutím prvých príznakov. Svojej okolie však môže nakaziť aj počas ďalších 4 až 5 dní. Okrem toho vírus dokáže prežiť niekoľko hodín aj na povrchoch kľučiek, stolov alebo mobilných telefónov.

Do práce chodíme aj chorí
Veľa Slovákov chodí do práce či do školy aj s príznakmi respiračných ochorení, ako je nádcha, kašeľ, zvýšená teplota či zachrípnutie. Ukázal to reprezentatívny prieskum verejnej mienky pre spoločnosť Herb-Pharma, ktorý sa uskutočnil od 29. októbra do 4. novembra na vzorke 1023 respondentov starších ako 18 rokov. Až 30 percent oslovených uviedlo, že si v prípade takýchto príznakov nemôžu dovoliť zostať doma, preto chodia naďalej do práce či do školy. Takmer tretina (32 percent) respondentov tvrdí, že v prípade príznakov respiračného ochorenia zostáva doma približne týždeň buď s využitím PN, alebo home office. Štvrtina (26 percent) opýtaných hovorí, že ak príznaky trvajú viac ako týždeň, čerpajú dovolenku, ale určite nechodia do kolektívu.
Z nuly na sto za pár hodín.
Nástup chrípky je rýchly. Z bežného dňa sa tak v priebehu niekoľkých hodín môže stať boj so symptómami. Obyčajne sa chrípka začína horúčkou nad 39 °C a bolesťou hlavy. Postupne sa pridávajú aj bolesti kĺbov a svalov, ale aj pocit veľkej únavy. Na štvrtý deň horúčka zvyčajne klesá a zmierňujú sa aj ostatné príznaky. Bolesť hrdla či nádcha sa však pri chrípke objaviť vôbec nemusia, naopak, pokašliavanie a únava môžu po chrípke trvať aj ďalší týždeň.