Dať si na začiatku roka predsavzatie je jedna vec. No vydržať pri plnení predsavzatia je vec druhá. Iba každý deviaty človek dokáže dosiahnuť cieľ svojho predsavzatia. Preto sme sa obrátili na psychológa, aby poradil, ako si nielen vytýčiť méty, ale ich aj dosiahnuť.

Prečo si vlastne dávame novoročné predsavzatia? Psychológ Róbert Braciník vysvetľuje: „Okrem narodenín len ťažko nájdete lepšiu príležitosť na nový začiatok, než je Nový rok. Zanechávame za sebou jedno obdobie a v tom nasledujúcom chceme byť najlepšou verziou seba samého, či už sa to týka našej osobnosti, emócií, intelektu, fyzickej podoby, alebo hoci aj sociálnych zručností. Hovorí sa tomu aj efekt nového štartu. Zároveň je Nový rok ľahko zapamätateľný míľnik.“

Máme veľké oči a dávame si neurčité sľuby
Novoročné predsavzatie si už aspoň raz dal každý, no napriek dobrému úmyslu sľub sebe samému dodrží len deväť až dvanásť ľudí zo sto. Róbert Braciník to vysvetľuje v prvom rade tým, že si dávame nereálne, priveľké a všeobecné predsavzatia.
„Napríklad si povieme, že sa nebudeme rozčuľovať, budeme dochvíľni v práci, budeme milší na blízkych. Alebo že schudneme desať kilogramov, budeme každý deň cvičiť, začneme jesť zdravo. Toto sú však skôr túžby a nie ciele. Už vopred sú odsúdené na zánik, pretože im chýba konkrétny plán. Vlastne ani nevieme vyhodnotiť, či sa nám pri ich realizácii darí, alebo nie.“
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

Predsavzatie ako projekt
Expert na ľudskú dušu radí postaviť sa k akejkoľvek zmene, ktorú chceme prijať, ako k serióznemu projektu. „Dajte si malé, čiastkové ciele, ktoré zvládnete naplniť v priebehu pár dní, a stanovte si malú odmenu.