Mŕtvica je jedným zo zdravotných strašiakov, ktorých sa obávame najviac. Desivé je, že môže prekvapiť zo sekundy na sekundu, bez varovania. Hovorí sa jej síce náhla cievna mozgová príhoda, ale nie každý vie, že až taká náhla byť nemusí. Niektoré skryté symptómy ju môžu signalizovať dni, týždne či dokonca mesiace vopred. Čo si všímať a čo robiť, keď ich spozorujete?

K cievnej mozgovej príhode dochádza buď pri zablokovaní cievy, alebo pri jej prasknutí, čím sa zastaví prívod krvi do mozgu. Medzi bežné príznaky tohto život ohrozujúceho stavu patria akútne problémy s rečou, chôdzou či ochrnutie. Existujú však aj skryté príznaky. Tichá predzvesť sa podobá skutočnej porážke, no symptómy nie sú také intenzívne, preto im neprikladáme význam.
Ak niečo nie je v poriadku, tak nie je
„Skryté signály stavu, ktorý môže viesť k cievnej mozgovej príhode, môžu zahŕňať občasné unilaterálne slabosti v končatinách (oslabenie končatín na jednej strane tela), výpadky pamäti či logického myslenia, časté bolesti hlavy, závraty, únavu, zmenu v schopnosti rozprávať. Aj keď sa to udeje raz, môže ísť o výstrahu a zvýšené riziko cievnej mozgovej príhody,“ upozorňuje Jozef Koloň, primár zo špecializovanej nemocnice FBLR Vitalita v Lehniciach, ktorá sa špecializuje na komplexnú rehabilitáciu po cievnej mozgovej príhode.
Aj niektoré ďalšie, menej nápadné prejavy môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku – priestorová zmätenosť, problémy so zrakom či zaostrením, ale i „banálna“ nevoľnosť, ktorú ľahko pripíšete pokazenému jedlu či cestovaniu. Aj keď sa vám možno zdá, že preháňate, už pri týchto príznakoch určite vyhľadajte lekára.
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

Malá mŕtvica varuje dni vopred
Maskovaným predchodcom cievnej mozgovej príhody je aj takzvaný tranzitórny ischemický atak (TIA), známy aj ako „malá mŕtvica“.