Bez varovania môže viesť k infarktu alebo k mŕtvici, preto je taký nebezpečný. A preto je také dôležité držať ho na uzde. Napriek tomu má krvný tlak na Slovensku pod kontrolou len asi tretina ľudí s touto diagnózou. Mnohí preto, lebo vysoký tlak nebolí a iní zasa preto, že si ho nedokážu správne odmerať.

Na Slovensku trpí hypertenziou približne 1,7 milióna dospelých vo veku 30 až 79 rokov. Diagnózu pozná 72 percent z nich, lieči sa 64 percent, no krvný tlak má pod kontrolou len 35 percent, hoci ide o stav, ktorý zásadne zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice aj predčasnej smrti. Ak by sa do roku 2040 podarilo zvýšiť mieru kontroly na 50 percent, zachránilo by to podľa modelu WHO až 13-tisíc životov.
Nebolí, no zabíja
Vysoký krvný tlak nebolí a práve preto je taký nebezpečný. Myslíme si, že sme zdraví a pritom bez varovania nás prekvapí mozgová príhoda, infarkt alebo zlyhanie obličiek. Farmaceutka Pavla Horáková zo známej online poradne v tejto súvislosti upozorňuje na častý problém: „Ľudia si doma merajú tlak nesprávne. Správne meranie pritom môže doslova zachrániť život.“ Prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové na zvládnutie tohto ochorenia.

Začnite u všeobecného lekára
Na Slovensku má každý poistenec zdravotnej poisťovne nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, no nie každý o tejto možnosti vie a nie každý ju využíva. Pritom práve vyšetrenia v rámci preventívky dokážu včas upozorniť na hroziace zdravotné riziká alebo odhaliť chorobu v počiatočnom štádiu, keď je šanca na vyliečenie vysoká.
Naopak, zanedbané zdravotné problémy sa riešia oveľa ťažšie, niekedy sú dokonca neriešiteľné. Zdravotný stav dokážeme do veľkej miery ovplyvniť sami. Zdravým stravovaním, pravidelným pohybom, eliminovaním stresu a dostatočným oddychom. Takto môžeme udržať na uzde aj vysoký krvný tlak a cholesterol. Lieky prichádzajú na rad až vtedy, keď nič iné nepomáha.
Čo keď si nebudete všímať tlak a cholesterol
Vysoká hladina cholesterolu sa neprejavuje žiadnymi príznakmi. Mnohí ani netušia, že majú zvýšenú hladinu cholesterolu, kým si ju nedajú skontrolovať.
Vysoký cholesterol je často dedičný, preto je nevyhnutné poznať rodinnú anamnézu a v prípade, že mali niektorí členovia rodiny vysokú hladinu cholesterolu či srdcové ochorenia, je potrebné sa pravidelne testovať a dodržiavať zdravý životný štýl.
Zvýšené hladiny cholesterolu sú rizikom nielen na vznik srdcovo-cievnych ochorení, ale aj rakoviny. Ateroskleróza a rakovina majú podobné rizikové faktory. Vysoké hladiny cholesterolu sa dávajú do súvislosti napríklad s rakovinou pľúc.
Čím vyšší tlak, tým vyššie riziko ochorení
Vysoký krvný tlak je nebezpečné ochorenie. Pokiaľ sa nelieči, vedie k mozgovej mŕtvici alebo k infarktu a poškodzuje aj ďalšie orgány. Platí, že čím vyšší je krvný tlak, tým väčšie je zdravotné riziko. Preto treba držať tlak v norme.
Neliečená hypertenzia vyvolá infarkt či zväčšenie srdca, čo môže spôsobiť srdcové zlyhanie. Na krvných cievach vzniknú výdute (aneuryzmy) a slabé miesta, ktoré sa upchávajú a praskajú. Nekontrolovaný tlak v cievach spôsobuje krvácanie do mozgu a mŕtvicu.
Ovplyvňuje aj psychiku
Hypertenzia sa podpisuje aj pod slepotu, zhoršenie pamäti, ťažkosti pri učení a zníženú schopnosť dlhšie sa sústrediť.
Bolesť hlavy, zvonenie v ušiach, mihoty v očiach, pocit nervozity a napätia – i takto sa dokáže prejaviť hypertenzia, keď krvný tlak presiahne hodnoty nad 140/90 mmHg. Nerozpoznaná alebo zanedbávaná hypertenzia spôsobuje urýchlené a nezvratné starnutie tepien a poškodzuje tiež životne dôležité cieľové orgány. Vysoký tlak však dlho nemusí mať žiadne príznaky.

Ako pomáha zmena stravy
Liečba vysokého tlaku musí byť dlhodobá, väčšinou je celoživotná. Okrem predpísanej liečby (lieky na zníženie krvného tlaku) by mal pacient zmeniť aj svoju životosprávu. Spomedzi mnohých vecí, ktoré napomáhajú pri liečbe hypertenzie, sú najdôležitejšie zmena stravovania a zvýšenie fyzickej aktivity. Čo treba zmeniť v stravovaní?
• znížiť príjem soli
• obmedziť príjem mastných a vyprážaných jedál
• zvýšiť príjem ovocia a zeleniny
• vynechať alkohol
Niekedy pomôžu len lieky
Zdravotné následky vysokého krvného tlaku môžu zhoršiť ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko srdcového infarktu, mŕtvice a zlyhania obličiek. Medzi tieto faktory patrí fajčenie, nezdravá strava, nadmerné pitie alkoholu, nedostatok fyzickej aktivity a vystavenie sa permanentnému stresu, ako aj obezita, vysoký cholesterol a cukrovka.
Lekári apelujú na to, aby verejnosť bola dostatočne informovaná o možnosti predchádzať hypertenzii a o jej liečbe. Všetci dospelí by si mali dať pravidelne skontrolovať krvný tlak a mali by poznať jeho hodnoty. Ak sú vysoké, ich kroky by mali smerovať priamo k obvodnému lekárovi.
Niektorým ľuďom sa darí znižovať krvný tlak zmenami životného štýlu, napríklad zrieknutím sa fajčenia, konzumáciou zdravých jedál, pravidelným cvičením a vyhýbaním sa nadmernému pitiu alkoholu. Niektorým však tieto zmeny nestačia a na skrotenie vysokého krvného tlaku sú potrebné lieky na predpis.
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

Ktoré zmeny ešte pomôžu
• pravidelné cvičenie – aspoň 30 minút behu, cyklistiky, plávania či iných športov 4 – 5-krát do týždňa má pozitívny prínos pre pacientov s vysokým krvným tlakom vďaka zníženiu telesnej hmotnosti, ale aj spomaleniu srdcovej frekvencie,
• schudnutie – zníženie hmotnosti o 8 kg prináša zníženie systolického tlaku o 8,5 mmHg a diastolického o 6,5 mmHg,
• vyhýbanie sa stresovým situáciám – počas stresu telo vyplavuje do krvného obehu adrenalín, ktorý spôsobuje zrýchlenie srdcovej frekvencie, zúženie ciev a zvýšenie krvného tlaku,
• nefajčenie,
• pravidelné meranie tlaku a komunikovanie s ošetrujúcim lekárom.

Nedá sa vyliečiť, dá sa kontrolovať
Ľudia, ktorí majú vysokú hladinu cukru v krvi alebo majú problémy s cholesterolom či obličkami, sú tiež vystavení vyššiemu riziku srdcového infarktu a mozgovej príhody. Preto je dôležité kontrolovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi, tiež obličkové parametre a moč.