Leto je časom oddychu, dovoleniek, výletov a kúpania, ale aj rôznych zdravotných ťažkostí, ktoré sú typické práve pre toto ročné obdobie. Medzi najčastejšie patria problémy s kožou, ktorá je v lete vystavená vplyvom okolia viac než v iných častiach roka. Opýtali sme sa preto odborníčky z farmaceutickej poradne ako riešiť typické letné problémy s pokožkou.

Keď lieky a slnko nejdú k sebe
Gély na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti alebo prírodné oleje – to všetko patrí v lete k našim nepostrádateľným pomocníkom. Niektoré látky v týchto produktoch však môžu po kontakte so slnečným žiarením spôsobiť podráždenie pokožky – najmä ak je pokožka čerstvo ošetrená, nie je zakrytá oblečením a chýba jej ochrana vo forme opaľovacieho krému aspoň s SPF 30+ a UVA ochranou.
„Existujú účinné látky, ktoré môžu zvyšovať citlivosť pokožky na UV žiarenie a spôsobovať fototoxickú reakciu. Sú to niektoré antihistaminiká, protizápalové zložky, prírodné výťažky alebo kyseliny bežne obsiahnuté v kozmetike. Po ich aplikácii je vhodné sa slnku buď vyhnúť, alebo pokožku chrániť,“ upozorňuje Zdenka Morvai z online poradne MojaLekáreň.sk.

Ako vyzerá fototoxická reakcia?
Môže sa prejaviť ako začervenanie, pálenie alebo svrbivá vyrážka na miestach, ktoré boli súčasne ošetrené prípravkom a vystavené slnku. Zriedkavo môže dôjsť aj k vzniku pigmentových škvŕn alebo dlhšie trvajúcemu podráždeniu. Dôležité je všímať si zloženie prípravkov a vhodne ich kombinovať s pobytom na slnku.
V závažnejších prípadoch sa to môže prejaviť ako hlboké popáleniny, chronická hyperpigmentácia alebo tvorba jaziev. Dlhodobé pôsobenie fotosenzitívnych látok navyše môže spustiť aj imunitne podmienené kožné ochorenie.
Predplaťte si Magazín zdravia
https://www.petitpress.sk/predplatne/magazin-zdravia/

„Závažnejšiu fototoxicitu môžu spôsobovať najmä niektoré antibiotiká. Fototoxické reakcie z voľne predajných liekov síce našťastie nebývajú časté, ale keď k nim dôjde, môžu úplne pokaziť dovolenku a vyžadujú dlhšie hojenie,“ upozorňuje Zdenka Morvai.